Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Analiza VTK BiH: Metalski i elektrosektor BiH ostvario rekordan izvoz od skoro 7,5 milijardi KM

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali je uvoz bio u vrijednosti od oko 10,15 milijardi KM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metalski i elektrosektor Bosne i Hercegovine ostvario je u prošloj godini rekordan izvoz od skoro 7,5 milijardi KM, što je za 1,5 milijardi KM ili 25 posto više u odnosu na 2021. godinu, ističe se u analizi Vanjskotrgovinske komore BiH.

 

 

“Izvozni rezultati u periodu 2014-2022. godine daju jasnu sliku o kretanju i trendovima u proteklom periodu, a dužnu pažnju treba posvetiti činjenici da je u posljednje dvije godine izvoz ovog sektora privrede povećan za skoro 100 posto, sa četiri milijarde KM u 2020. godini na 7,5 milijardi KM u 2022”, pojašnjava se u analizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Najveći rast izvoza lani zabilježen je u kategoriji proizvoda od aluminijuma, gdje je sa 941 milion KM u 2021. godine porastao na 1,5 milijardu KM, zatim proizvodi od željeza i čelika, čija je vrijednost izvoza porasla za 30 posto.

 

 

Iz Vanjskotrgovinske komore navode da je pad izvoza zabilježen kod naoružanja i vojne opreme, bez kategorije eksploziva TB36, a računavajući i tu kategoriju, namjenska proizvodnja bilježi rast, prenosi Srna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

“Ova kategorija je sve do prošle godine bilježila kontinuiran rast, prvenstveno zbog povećane potražnje na svjetskom tržištu. Međutim, kapaciteti postojećih kompanija su puni i neophodna su dalja ulaganja i investiranje u širenje kapaciteta i/ili novi proizvodni program kako bi i izvozni rezultati bili bolji”, ističe se u analizi.

 

Iz Vanjskotrgovinske komore navode i da je izvoz elektroindustrije lani premašio 1,3 milijarde KM i veći je za 20 odsto u odnosu na 2021. godinu, te dodaju da pozitivan trend rasta bilježi i auto-industrija, sektor koji je prije tri godine bio izuzetno ranjiv usljed promjena tržišta.

 

Najvažnija izvozna tržišta metalske i elektroindustrije BiH su Njemačka, na koju se odnosi 16,34 posto ukupnog izvoza, zatim Austrija 15,46 posto, Italija 12,33 posto i Slovenija 11,03 posto.

 

Metalski i elektrosektor je u prošloj godini ostvario uvoz u vrijednosti od oko 10,15 milijardi KM, što je za 2,2 milijarde KM ili 28 odsto više u odnosu na 2021. godinu, a najveći rast je zabilježila kategorija aluminija.

 

 

To se, kako navode iz Komore, povezuje sa povećanim potrebama domaćih prerađivača tog metala, te činjenicom da su u posljednje tri godine, gašenjem elektrolize u jedinom kombinatu BiH za proizvodnju aluminija, prerađivači primorani uvoziti sirovinu.

 

“Ukoliko se ponovo pokrene pogon elektrolize i proizvodnje aluminijuma u BiH, ova stavka bi sigurno bila značajno umanjena. Ukoliko bi se pronašla rješenja za snabdijevanje električne energije po povoljnim cijenama za ponovno pokretanje pogona elektrolize, statistika razmjene ove kategorije, sektora, pa i cijele privrede BiH bi bila rekordno uspješna”, ističe se u analizi.

 

Iz Komore navode da kategorije automobila, mašina i električnih aparata kao i u prethodnim godinama učestvuju sa velikim uvoznim vrijednostima, što je karakteristično za sve manje zemlje bez vlastite proizvodnje visoko zahtjevnih proizvoda poput automobila, računara i slične robe.

 

“Ukoliko bi se ova stavka izuzela iz analize vanjskotrgovinske razmjene, BiH bi ostvarivala zasluženi suficit u ovom sektoru”, pojašnjava se u analizi.

 

Najvažnija uvozna tržišta metalske i elektroindustrije su Srbija sa učešćem od 10 posto, Slovenija, Njemačka i Švicarska sa po devet posto, Hrvatska i Italija sa po osam posto, te Austrija sedam posto i Turska šest posto.

- Marketing -