Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kompanija Energoinvest uputila je Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za odobrenje blagog povećanja veleprodajne cijene prirodnog gasa za drugi kvartal 2026. godine. Predložena korekcija iznosi 4,59 posto.

Prema dostavljenom prijedlogu, nova cijena bi iznosila 865,40 KM za 1.000 standardnih kubnih metara. Iako je riječ o povećanju, ono je znatno umjerenije u odnosu na kretanja na evropskom tržištu, gdje su cijene u određenim periodima dosezale i do 20 posto više nivoe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stabilnost uprkos pritiscima sa međunarodnog tržišta

U uslovima izraženih globalnih oscilacija na tržištu energenata, Energoinvest je uspio ublažiti njihov direktni uticaj na domaće tržište. Tokom marta cijene su zadržane na nivou iz januara, čime su građani i privreda u Federaciji BiH bili zaštićeni od naglih poskupljenja.

Razlog za predloženu korekciju leži u povećanim troškovima nabavke, koji su rezultat rasta cijena gasa i nafte na svjetskom tržištu. Ipak, zahvaljujući poslovnom modelu koji uključuje dugoročne ugovore, kvartalno formiranje cijena i vezanost za naftnu formulu, domaće tržište ostaje stabilnije u poređenju s većinom evropskih zemalja.

U trenutku kada evropske berze bilježe izražen rast, razlika od 20% u korist domaćeg tržišta jasno pokazuje efekat našeg modela upravljanja. Uspjeli smo zadržati stabilne cijene i u periodima najvećih pritisaka, uključujući i mart kada su cijene išle i preko 70% u evropskim zemljama, te time dodatno zaštititi građane i privredu. Stabilnost snabdijevanja i konkurentna cijena trebaju biti dodatni motiv za nove korisnike, ali i podrška naporima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da ublaži energetske udare na stanovništvo i privredu“, izjavio je Mirza Ustamujić, direktor Energoinvesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasaKamere - Uživo

Minimalan uticaj na građane i privredu

Predloženo povećanje, kako se navodi, neće značajno opteretiti krajnje korisnike. Kada je riječ o domaćinstvima, očekuje se tek blagi rast računa, koji će dodatno biti ublažen manjom potrošnjom u toplijem dijelu godine.

Privredni sektor će, uprkos korekciji, i dalje imati pristup gasu po relativno povoljnim cijenama u odnosu na evropsko tržište, što predstavlja važan faktor za očuvanje konkurentnosti.

Iz Energoinvesta poručuju da će i u narednom periodu nastaviti aktivno upravljati nabavkom i cijenama, s ciljem očuvanja stabilnosti tržišta i sigurnosti snabdijevanja u uslovima izraženih globalnih poremećaja.

(Kakanj-X)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NAJNOVIJE