Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Zašto vlade širom svijeta zabranjuju TikTok? – Evo zašto je pritisak pojačan na ovu mrežu i zašto bi to mogao biti njen kraj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Kanada nedavno su izdale naredbe o zabrani korištenja TikToka na uređajima koje je izdala vlada, jer raste zabrinutost oko privatnosti i sigurnosti aplikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Platforma za razmjenu videa, koja je u vlasništvu kineske kompanije Bytedance, dugo je tvrdila da ne dijeli podatke korisnika s kineskom vladom, te da se vodi nezavisno.

No, neki stručnjaci brinu da bi osjetljive informacije mogle biti izložene kada se aplikacija preuzme, posebno na državnim uređajima.

TikTok osporava optužbe da prikuplja više korisničkih podataka od drugih društvenih medija i nazvao je zabrane “osnovnim dezinformacijama”, rekavši da je o tome odlučeno bez “promišljanja ili dokaza”.

Evo zašto je pritisak pojačan na TikTok, koji kaže da ga koristi više od 100 miliona Amerikanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZAŠTO VLADE ZABRANJUJU TIKTOK?

Sve se svodi na Kinu.

Zakonodavci i regulatori na Zapadu sve više izražavaju zabrinutost da bi TikTok i njegova matična kompanija, ByteDance, mogli staviti osjetljive korisničke podatke, poput informacija o lokaciji, u ruke kineske vlade. Oni su ukazali na zakone koji dozvoljavaju kineskoj vladi da tajno zahtijeva podatke od kineskih kompanija i građana za operacije prikupljanja obavještajnih podataka. Također su zabrinuti da bi Kina mogla koristiti TikTok-ove preporuke sadržaja za dezinformacije.

TikTok je dugo negirao takve optužbe i pokušavao se distancirati od ByteDancea.

Indija je zabranila platformu sredinom 2020., što je koštalo ByteDance jednog od njegovih najvećih tržišta, jer je vlada razbila 59 aplikacija u kineskom vlasništvu, tvrdeći da one tajno prenose podatke korisnika na servere izvan Indije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KAKAV JE ODGOVOR TIKTOKA?

TikTok je zabrane nazvao “političkom pozorištem” i kritizirao zakonodavce zbog pokušaja cenzure Amerikanaca. „Najbrži i najtemeljniji način za rješavanje bilo kakvih zabrinutosti za nacionalnu sigurnost u vezi s TikTokom je da CFIUS usvoji predloženi sporazum na kojem smo radili s njima skoro dvije godine“, rekla je Brooke Oberwetter, glasnogovornica TikToka, u izjavi. Odvojeno, TikTok pokušava pridobiti saveznike, nedavno je napravio neuobičajen pritisak u Washingtonu kako bi se sastao s utjecajnim trustovima mozgova, grupama javnog interesa i zakonodavcima kako bi promovirali plan koji je dostavio vladi.

PO ČEMU SE PITANJA PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI TIKTOKA RAZLIKUJU OD INSTAGRAMA, FACEBOOKA ILI TWITTERA?

Čini se da je kinesko vlasništvo glavni problem.

Kritičari napora da se zabrani platforma ističu da se sve društvene mreže bave masovnim prikupljanjem podataka svojih korisnika.

Borba za budućnost, neprofitna grupa za digitalna prava, nedavno je pokrenula kampanju #DontBanTikTok s ciljem da preusmjeri pažnju zakonodavaca na TikTok na kreiranje zakona o podacima i privatnosti koji bi se primjenjivali na sve velike tehnološke kompanije.

“Opći konsenzus zajednice privatnosti je da TikTok prikuplja mnogo podataka, ali to nije u skladu s količinom podataka koje prikupljaju druge aplikacije”, rekla je Robyn Caplan, viši istraživač u Data & Society Research Institute.

KINA PREDNJAČI U KONTROLI INTERNETSKOG SADRŽAJA

Iako TikTok osuđuje zemlje koje uvode blokade, Kina to radi puno detaljnije i puno duže. Facebook je u toj državi zabranjen još od 2009. i prosvjeda naroda Ujgura protiv kineskih vlasti u najzapadnijoj pokrajini Kine.

I Twitter je blokiran, ali se zabrana često zaobilazi. Neke stranice, poput Wikipedije, oštro su cenzurirane i pod stalnim nadzorom komunističkih vlasti. Posebna pozornost se pridodaje izbjegavanju tema iz prošlosti Kine, primjerice masakra na trgu Tiananmenu 1989.

“Veliki vatreni zid Kine”, kako se naziva kombinacija zakonskih i tehničkih ograničenja, postavljena da bi se ograničio i kontrolirao protok informacija internetom, osim političke i propagandne, ima i ekonomsku ulogu.

Ograničavanjem i zabranom stranih stranica i društvenih mreža čuva golemo unutrašnje tržište od konkurencije. Dodatno, domaće kompanije je puno lakše kontrolirati, a time i raspravu i narative o osjetljivim događajima. Kina često zahtijeva od stranih kompanija da brišu sadržaje koji nisu prihvatljivi komunističkim vlastima i da mijenjaju rezultate pretraga određenih pojmova.

Upravo zbog činjenice da je internet daleko slobodniji u SAD-u i EU nego u Kini, blokiranje TikToka je kontroverzno premda se radi samo o blokiranju na službenim državnim uređajima, posebno vezanima za nacionalnu sigurnost.

Ali u Kini je ograničavanje, blokiranje i prilagođavanje interneta, aplikacija, društvenih mreža i slično nešto sasvim “normalno”. To se ne propitkuje, a čak i kompanije sa Zapada čije platforme nisu blokirane usko surađuju i pokoravaju se naredbama komunističkih vlasti.

Kina je jedna od država na svijetu s najograničenijim internetom, a kontrola protoka informacija na njemu se smatra nacionalnim sigurnosnim prioritetom. Dok se kompanije sa Zapada suočavaju s oštrim kontrolama i ograničenjima u Kini, kineske uživaju gotovo potpunu slobodu na Zapadu. Tome polako dolazi kraj, a Kini se uzvraća istom mjerom.

ŠTA MOGU UČINITI SADA DA ZAŠTITIM SVOJE PODATKE AKO KORISTIM TIKTOK?

Da biste zaštitili svoju privatnost na TikToku, možete primijeniti iste prakse koje se koriste za zaštitu sebe na drugim platformama društvenih medija. To uključuje nedopuštanje aplikacijama dozvole za pristup vašoj lokaciji ili kontaktima.

Također možete gledati TikTok videozapise bez otvaranja naloga.

KOJI SU DRUGI PRISTUPI OSIM ZABRANE?

Administracija bi mogla odobriti TikTokov plan za rad u Sjedinjenim Državama. Postoji i šansa da će zakonodavci natjerati ByteDance da proda TikTok američkoj kompaniji — što se skoro dogodilo 2020.

- Marketing -