Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Za 12 godina pola svjetske populacije će biti pretilo: Najbrži rast među djecom i adolescentima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od polovine svjetske populacije do 2035. borit će se s problemom prekomjerne tjelesne težine ili s pretilošću ne poduzmu li se dotad odgovarajući koraci da se to spriječi, stoji u novom izvještaju Svjetske federacije za borbu protiv pretilosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atlas Svjetske federacije za borbu protiv pretilosti predviđa da će 51 posto stanovnika našeg planeta, ili više od 4 milijarde ljudi, u sljedećih 12 godina biti pretilo ili će patiti od problema povezanih s prekomjernom tjelesnom težinom. U izvještaju se ističe da će stope pretilosti osobito brzo rasti među djecom i stanovništvom zemalja sa srednjim i niskim prihodima.

JASNO UPOZORENJE

Kazavši da podaci govore sami za sebe i da predstavljaju vrlo “jasno upozorenje”, Louise Baur, predsjednica Federacije, dodala je da tvorci politika moraju odmah djelovati kako bi se spriječilo pogoršanje stanja, prenosi Index.hr.

“Posebno je zabrinjavajuća činjenica da stopa pretilosti najbrže raste među djecom i adolescentima”, rekla je pa dodala: “Vlade i kreatori politika u svijetu moraju učiniti sve što mogu da bi se izbjegao prijenos zdravstvenih, društvenih i ekonomskih troškova na mlađe generacije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvještaj ukazuje na to da bi se pretilost među djecom mogla više nego udvostručiti u odnosu na stopu iz 2020. godine. “Preciznije, do 208 miliona dječaka i 175 miliona djevojčica u opasnosti je da se do 2035. godine suoči s ovim problemom”, stoji u izvještaju.

NISU KRIVI POJEDINCI

Organizacija predviđa i da će do 2035. svijet na bolesti povezane s pretilošću trošiti više od četiri bilijuna dolara godišnje ili tri posto globalnog BDP-a. No autori izvješća ističu da ne okrivljuju pojedince, već pozivaju da se svijet fokusira na društvene, okolišne i biološke čimbenike koji mogu prouzročiti pretilost.

U procjenama je Federacija koristila indeks tjelesne mase (ITM), koji označava odnos između tjelesne težine i visine. U skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, ITM iznad 25 znači da osoba pati od prekomjerne tjelesne težine, a iznad 30 da je pretila.

Godine 2020. u spomenute je kategorije spadalo oko 2.6 milijardi ljudi, odnosno 38 posto svjetske populacije. Izvješće je pokazalo i da su gotovo sve zemlje u kojima se u predstojećim godinama predviđa najveći porast pretilosti stanovništva azijske i afričke države s niskim i srednjim prihodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci će sljedeće sedmice biti predočeni kreatorima politika Ujedinjenih naroda i državama članicama.

- Marketing -