VIDEO / EURO 2016: Švedska se oprostila od Eura, Irska u osmini finala

Reprezentacija Republike Irske savladala je Italiju 1:0 (0:0) u posljednjem kolu grupe E i tako popunila jedino preostalo mjesto u osmini finala.

Junak pobjede Ostrvljana nad ‘Azurima’, čiji je selektor Antonio Conte odlučio da odmori nosioce tima pred borbu za četvrtinu finala sa Španijom, bio je Robbie Brady u 85. minutu.

Ekipa Martin O'Neilla tako se priključila Njemačkoj, Engleskoj, Hrvatskoj, Španiji, Francuskoj, Mađarskoj, Sjevernoj Irskoj, Italiji, Poljskoj, Slovačkoj, Švicarskoj, Velsu, Islandu, Belgiji i Portugalu.

U popodnevnom terminu gledali smo dva spektakularna meča, Islanđani su pobjedom nad Austrijom grupu F završili na drugom mjestu i igraće u nokaut fazi sa Englezima, a pravi spektakl priredile su nam Mađarska i Portugal.

Italija – Irska

899111125576adf35eb1d4749983742_w640

Selektor AzuraAntonio Conte odlučio je da omodri nosioce igre, pa su šansu dobili igrači koji nisu igrali u prva dva kola. Sam početak susreta u Lilu donijeo nam je veliku borbu na sredini terena, a u prvih deset minuta nismo vidjeli pravu šansu za pogodak.

Prvi udarac na gol došao je od strane Iraca, pokušao je Jeff Hendrick sa distance, a lopta je završila malo pored stative Salvatore Sirigu.

Nastavili su Irci sa napadačkim pristupom, a najbliži golu bili su u 21. minutu, kada je Daryl Murphy šutirao glavom sa ivice peterca, ali je Sirigu uspio od prečke da je odbije u novi korner.

Irci nisu odustajali od pristiska na gol ‘Azura’, a novu dobru šansu imali su također poslije udarca glavom. Ovoga puta lopta je stigla na drugu stativu do Shane Duffya, koji je bio više od dvojice čuvara, ali nije najbolje zahvatio loptu i ona je završila u golautu.

Do poluvremena nije bilo više uzbuđenja, a sve što smo vidjeli bila je šansa Ciro Immobilea u 43. minutu. Šutirao je sa dvadesetak metara, za manje od pola metra neprecizno pored lijeve stative.

775797269576af2c2e9866334825403_w640

Drugo poluvrijeme počelo je u nešto sporijem ritmu, da bi prvu šansu u nastavku imao Simone Zaza poslije osam minuta igre. Napadač Juventusa uhvatio je volej unutar šesnaesterca, ali je lopta ponovo završila preko mreže. I u narednih nekoliko minuta gledali smo napade Iraca, kao i u većem dijelu u prvih 45 minuta.

Ipak, za razliku od prvog dijela igre, ekipa Martin O'Neilla nije bila ni približno opasna od povratka iz svlačionice. Italijani su uspjeli da im suze prostor na bokovima i tako ih natjeraju da napadaju kroz sredinu, gdje su bez većih problema zaustavljali njihove pokušaje.

Poslije duže vremena, najbolju šansu za Italijane imao je Lorenzo Insigne u 77. minutu, samo 180 sekundi pošto je ušao na teren umjesto Immobilea. Prevario je dvojicu rivala na lijevom krilu, ušao prema kaznenom i gađao dalji ugao, ali njegov pokušaj zaustavlja stativa.

Djelovalo je da neće biti golova, kako se suret bližio kraju, a malo je nedostajalo da rezervista Hoolahan izraste u tragičara svoje selekcije, pošto je traljavo šutirao u situaciji 1 na 1 u 84. minutu.

Međutim, ispravio se već u sljedećem napadu poslavši centaršut do Robbie Bradya u kazneni prostor, ovaj nadskače odbranu i trese mrežu, za pobjedu svoje ekipe i prolazak u osminu finala – 1:0.

Nainggolan poslao Šveđane kući

166262755576adf390e981280625366_w640

Susret u Nici počeo je u visokom ritmu, obje ekipe zaigrale su otvoreno, pa smo ubrzo vidjeli stopostotnu šansu s jedne strane, odnosno solidan pokušaj s druge strane,

Najprije je bilo opasno po gol Belgijanaca, kada je Marcus Berg u četvrtoj minuti, poslije centaršuta Kim Källströma, pokušao iz voleja sa desetak metara, ali je Thibaut Courtoisa sjajno regovao i odbranio njegov udarac. Već u sljedećem napadu, uzvratio je Romelu Lukaku poslije prodora po lijevom krilu, međutim – njegov udarac po zemlji završio je pored dalje stative.

353412040576af2c585baa721651189_w640

Inače, udarac Berga bio je tek prvi koji je Švedska uputila u okvir gola na cijelom šampionatu. Nastavili su Skandinavci sa napadima, pokušavajući da proigraju kapitena Zlatana Ibrahimovića, ali su oko njega u svakom trenutku bila barem dva protivnička defanzivca.

Uspjeli su Belgijanci da se oslobode početnog pritiska rivala i prebacili su težište igre na polovinu Švedske, a i dalje su najviše prijetili preko krilnih pozicija.

Vidjeli smo nekoliko solidnih centaršuteva, ali Andreas Isaksson nije imao konkretnog posla. Imali su Belgijanci do odlaska na odmor sjajnu priliku za vođstvo, ali jeThomas Meunier sa manje od deset metara šutirao snažno pored desne stative.

I Sveđani su pokušali u nekoliko uvodnih minuta nastavka da stignu do toliko željenog vođstva, ali sada nisu uspjeli da kreiraju ozbiljniju šansu, kao ni da zaprijete poslije udaraca iz ugla. S druge strane, Belgijanci su čekali grešku rivala, koju bi kaznili kontrom.

Belgijanci su prvu šansu u drugom poluvremenu imali u 66. minutu, poslije polukontre po lijevom boku, šutirao je Kevin De Bruyne u bliži ugao, ali je Isakson izbacio loptu u korner.

Najbolju priliku za Belgiju propustio je Lukaku u 73. minutu, dobio je loptu u prazan prostor i izašao sam na Isaksona, ali je previše čekao, pa je golman Švedske uspio da zaustavi njegov udarac. U međuvremenu, Erik Hamrén odlučio se za totalnu ofanzivu, što je ostavilo još više prostora za kontre rivala.

U 76. minutu vidjeli smo prvi konkretan pokušaj Ibrahimovića, poslije faula Thomas Vermaelen. Šutirao je Ibra izuzetno snažno iz slobodnog udarca sa tridesetak metara, ipak Courtois je bio dobro postavljen i uspio je da izbaci loptu u korner.

Šveđani su surovo kažnjeni u 84. minutu, čime su se oprostili od prolaza u narednu fazu. Krivac za tako nešto jeste Thomas Vermaelen, koji je sa gol linije skinuo pokušaj Andreas Granqvista, da bi već u sljedećem napadu Radja Nainggolan poslao bombu u mrežu za konačan rezultat susreta – 1:0.