VIDEO / EURO 2016: Njemačka lider grupe C, Poljaci drugi

Fudbalska reprezentacija Njemačke pobijedila je Sjevernu Irsku sa 1:0 i osvojila prvo mjesto u C grupi na Evropskom prvenstvu.

Njemačka je završila sa sedam bodova, isto koliko i Poljska koja je također sa 1:0 pobijedila Ukrajinu u drugom meču, ali ekipa Joakima Leva ima za gol bolju gol razliku.

Njemci su dominirali na ’Parku prinčeva’, ali su na kraju ipak postigli samo jedan gol, što je rezultat koji odgovara i Ircima.

Jedini gol postigao je Mario Gomez u 30. minutu. U drugom meču grupe Poljska je golom Jakub Blaszczykowski u 54. minutu slavila protiv Ukrajine, osvojila je drugo mjesto u grupi i u osmini finala će igrati protiv selekcije Švicarske. 1248073762576967cb53a21775082033_w640

Minimalnim porazom Sjeverna Irska je zadržala odlične šanse za prolaz. Ostali su druga trećeplasirana ekipa na turniru, ispred Albanije, a sada mogu da je prestignu Češka, Portugal i Švedska.

Sjeverna Irska – Njemačka 0:1

Iako je Sjeverna Irska dobro otvorila duel, prvu priliku imali su Njemci. Thomas Müller je bio u idealnoj poziciji u osmom minutu, ali je golman McGovern uspio da mu uđe u udarac i spasi svoju mrežu.

Nastavili su Njemci sa napadima, pa su se šanse pred golom Irske redale. U 10. minutu promašio je Özil koji je slabo zahvatio loptu, a onda je golman Sjeverne Irske sjajno odbranio i udarac Götzea.

Uslijedio je nešto mirniji period meča, a onda je Müller ponovo u 23. minutu promašio iz izgledne pozicije. Šutirao je iz trka sa desne strane, gađao je dalji ugao, ali nije ga pogodio.

Prosto je nevjerovatno koliko igrač Bajerna nema sreće na Evropskim prvenstvima, pošto je u 27. minutu pogodio stativu glavom nakon centaršuta sa desne strane. Kada je video da ga ne ide, Müller je odlučio da asistira i Njemačka je povela u 30. minutu. Našao se u odličnoj poziciji, ali nije pokušao da šutira već je nesebično dodao do Gomeza koji nije imao težak posao – 1:0.

Prvo poluvrijeme je u potpunosti bilo u znaku Müllera koji je novu veliku priliku imao u 34. minutu, ali je njegov odličan udarac zaustavila prečka. Do kraja prvog dijela Sjeverna Irska je odahnula, Njemci nisu više stvorili nijednu gol šansu, pa je poslije 45 minuta bilo 1:0 za tim Joachima Löwa.

Ništa se nije promijenilo ni na startu drugog poluvremena, a u 51. minutu Götze je imao sjajnu šansu. Kimmich ga je idealno proigrao, ali je ponovo golman Sjeverne Irske bio odličan. Götze je mogao i minutu kasnije da pogodi, ali je ostalo 1:0.

Uslijedio je mirniji period utakmice. Njemci su nastavili sa inicijativom, ali nisu uspijevali da dođu do prilike, dok je Ircima odgovarao i poraz od jednog gola razlike. Devet minuta prije kraja McGovern je sjajno intervenisao poslije udarca Gomeza glavom.

Ukrajina – Poljska 0:1

Već u prva četiri minuta Poljska je imala dvije odlične šanse. Prvo je u drugom minutu Milik promašio, a dvije minute kasnije odličnu priliku nije iskoristio ni Lewandowski koji je šutirao preko gola sa sedam metara.

Poslije velikog pritiska Poljske u prvih 15 minuta Ukrajina je zaigrala kako umije, a u 18. minutu Yarmolenko nije kaznio neopreznost odbrane Poljske. Ostao je sam na desnoj strani, izašao je ispred golmana Fabianskiskog, ali nije zahvatio loptu kako je želio i lopta je otišla pored gola.
132763181576967cba97d1237643267_w640
U nastavku prvog poluvremena nije bilo gol šansi. Ukrajina je uspjela da uspostavi ravnotežu na terenu, ali su mreže ostale netaknute poslije 45 minuta.

Poljska je u prvom poluvremenu bila najbolja u prvih 15 minuta, a ponovo je na startu drugog dijela krenula odlično. Na poluvremenu je u igru ušao Jakub Blaszczykowski koji je već poslije osam minuta postigao gol.

Sjajno je namjestio loptu na lijevu nogu i preciznom dijagonalom donijeo je prednost svom timu. Samo minutu kasnije i Kapustka je bio u prilici, ali ostalo je 1:0. Ukrajina je pokušavala na sve načine da psotigne prvi gol na turniru i osvoji barem jedan bod, ali nije uspijevala da probije poljski bedem.

Devet minuta prije kraja Zozulya je bio blizu postizanja gola, ali njegov pokušaj glavom je otišao pored stative.