Emisijom obveznica na Banjalučkoj berzi općina Bileća nastoji da osigura 4,3 miliona maraka, a gotovo cijeli iznos namijenjen je za izmirenje duga prema Poreskoj upravi RS.
“Početak upisa i uplate obveznica je 25. juli i trajat će 30 dana”, navedeno je u javnom pozivu.
Načelnik Bileće Veselin Vujović rekao je za “Glas Srpske” da su dugovi ove lokalne zajednice teški oko 20 miliona maraka.
“Novcem od emisije obveznica planiramo da bar zatvorimo dug prema Poreskoj upravi RS koji iznosi oko četiri miliona maraka. Na ovaj način imali bismo deset godina da vratimo novac za koji se zadužujemo. Ukoliko išta novca ostane uložili bismo u neke kapitalne investicije. Sve zavisi kada će nam sredstva biti raspoloživa”, rekao je Vujović.
Dug prema Poreskoj upravi nije jedini teret ove lokalne zajednice. Dobavljačima su dugovali 7,5 miliona maraka, pa su nešto uspjeli da plate, uglavnom kroz prinudnu naplatu, a pritišću ih i kreditna zaduženja.
“Zaostali dug prema “Hidroelektranama na Trebišnjici” (HET) iznosi oko tri miliona maraka, a prije dvadesetak dana napravili smo reprogram sa HET-om i u narednih 60 mjeseci trebalo bi da vratimo taj dug”, rekao je prvi čovjek Bileće.
Ističe da se opštinska kasa uredno puni kada je riječ o prilivu novca po osnovu poreza i doprinosa, te dodaje da im već nekoliko mjeseci kasni tranša od HET-a.
“Duguju nama, onda mi dugujemo dobavljačima i sve vuče jedno drugo. U nezavidnom smo položaju. Vlada RS nam je pomogla osiguravši novac za dva minimalca koje smo platili zaposlenima za novembar i decembar prošle godine. Uzdamo se da pomoć neće izostati ni u narednom periodu”, rekao je Vujović.
Zbog dugova i problema, kazao je, nisu u mogućnosti da ulažu u infrastrukturne projekte. Koliko je situacija teška, rekao je Vujović, svjedoči činjenica da su od početka godine isplatili oko 700.000 maraka za asfaltiranje bilećkih puteva u 2018. i 2019. godini, a da nisu ni metar novog asfalta stavili.
Zaposleni
Veselin Vujović je rekao da je po dolasku na mjesto načelnika Bileće na spisku zaposlenih čije se plate finansiraju iz lokalne kase zatekao 287 imena.
“U međuvremenu je broj zaposlenih smanjen za dvadesetak, ali je to i dalje prekobrojna administracija koju mi nemamo odakle servisirati. Posljednja plata koju smo isplatili bila je za januar ove godine. Radnici imaju razumijevanja, ali moraju od nečega da žive”, rekao je Vujović.