Treći gradski derbi pripao Rudaru. Navijači Mladosti opravdali očekivanja

Treći gradski derbi pripao je starijem kakanjskom prvoligašu.U jednoj rastrganoj,ali izuzetno borbenoj utakmici,u kojoj je Mladost u samom otvaranju došla do vodstva, „zeleno-crni“ su golovima Bajre Spahić i Muhameda Mirvića stigli do preokreta i zaslužene pobjede

Kao što se i očekivalo, gradski derbi bio je pun naboja ,kako kod igrača, tako i navijača,koji su dobrano popunili i staru i novu Rudarevu tribinu.

Početak utakmice najavio je otvorenu igru i dosta golova. U 2.minuti Gafurović s distance pokušava iznenaditi Šabića, a tri minuta kasnije Emir Bajramović dolazi u priliku da savlada Adnana Hadžića, međutim, njegov udarac iz neposredne blizine odlazi pored stative.

[doptg id=51]

U 9.minuti Dilaver bježi svojim čuvarima, izlazi sam pred Hadžića, ali nepogađa okvir gola.

Već u sljedećem napadu Mladost dolazi do vodstva.Bajramović je glavom spustio loptu usamljenom Huseinspahiću, koji iz prve, odmjerenim odarcem pogađa suprutni ugao i matira Hadžića za 0:1. Slavlje igrača Mladosti i Crvene legije, tuš domaćih igrača i njihovih simpatizera,koji kao da nisu mogli zamisliti da će doći do ovako brzog vodstva gostiju.

Rano primljeni pogodak itekako je utjecao na igru domaćeg tima, kojem je trebalo dugo vremena da konsolidira redove i preuzme terensku dominaciju. Da nesreća bude veća, u 26. minuti zbog ozljede igru mora napustiti veznjak Admir Avdić,koji je za kratko vrijeme pokazao da zna igrati i da je njegov izlazak veliki hendikep.

Trener Pačariz njegovu ulogu povjerio je Saši Prkiću, a na desnom boku ordinirao je Mirza Merdić.Upravo je on bio asistent kod izjednačujućeg pogotka u 34.minuti. Njegov odličan centaršut s desne strane Bajro Spahić je glavom sproveo u mrežu pored nemoćnog Šabića.

U nastavku „zeleno-crni“ postaju dominatniju. Osjetio se ulazak u igru prodornog Muhameda Mirvića, koji je bjegovima po desnoj strani unio dosta panike u odbrambene redove Mladosti i golman Šabić bio je sve više na iskušenju.

U 52.minuti Gafurović lobom prebacuje štopere Mladosti, pogađa Neimarliju,čiji udarac glavom odlazi pored lijeve stative.

U 72.minuti sudac Bojo dosudio je slobodan udarac u korist Rudara na nekih 25. metara od gola Šabića. Bajro Spahić je snažno šutirao,Šabić loptu odbio do slobodnog Mirvića,koji pogađa suprotni ugao za potpunio preokret i trijumf Rudara.

U preostalom dijelu utakmice, igrači oba tima često su pravili nepotrebne prekršaje, čak i nedozvoljene i sudija Bojo izrekao je nekoliko javnih opomena.

Posljednjih osam minuta regularnog dijela i četiri minute sudijske nadoknade Mladost je imala igrača više jer je Bajro Spahić dobio drugi žuti karton zbog simuliranja i morao napustiti teren.

Mladost je pokušala doći do izjednačenja, ali je odbrana Rudara na čelu sa stamenim Admirom Kubatom djelovala veoma sigurno i mreža golmana Hadžića nije se po drugi put zatresla.

Rudar je zasluženo pobijedio, mada se mora reći da je Mladost ostavila veoma povoljan utisak. Ova pobjeda tim je veća i značajnija ako se zna da je u početnom sastavu Rudara nastupilo čak devet igrača koji su ponikli u njegovim omladinskim selekcijama, dok je u Mladosti, u odnosu na prošlu sezonu odnos domaćih i stranih igrača drastično promijenjen. Jedino su Mirza Musić, Armin Alagić i Emir Bajramović kakanjska djeca, ostali su iz susjednih mjesta, od čega čak petorica Zeničana: Durmić, Hasanspahić,Hasanović, Šišić i Dilaver!

Možda su gledaoci očekivali ljepšu, sadržajniju i kvalitetniju utakmicu. S obzirom na veliku fluktuaciju igračkog kadra u oba tima i dvoboj već u 2.kolu, to je sigurno doprinijelo da ova predstava nije bila na željenom nivou, ali se stekao utisak da i jedna i druga momčad mogu više i da će iz utakmice u utakmicu igrati bolje i bilježiti planirane rezultate.