Tokom 50 godina istraživanja svemira, ljudi su ostavili 7.119 kilograma smeća na planeti Mars.
Kako piše The Conversation, nacije širom planete Zemlje poslale su 18 različitih objekata na Mars u više od 14 odvojenih misija.
Mnoge od tih misija su još u toku, uključujući misiju malog svemirskog robota koji se zove Mars Rover.
Cagri Kilic, istraživač robotike na američkom Univerzitetu Zapadna Virdžinija, stoji iza studije koja prati rovere na Marsu i Mjesecu.
– Krupni ostaci na Marsu dolaze iz tri glavna izvora: odbačenog hardvera, neaktivne svemirske letjelice i srušene svemirske letjelice – piše Kilic za The Conversation.
– Svaka misija na površinu Marsa zahtijeva modul koji štiti svemirsku letjelicu. Ovaj modul uključuje toplinski štit za vrijeme prolaska letjelice kroz atmosferu planete i padobran i hardver za sletanje kako bi mogao meko sletjeti – pojasnio je.
Svemirska letjelica odbacuje komadiće modula pri slijetanju, a oni se lome i mogu plutati po cijeloj površini planete zahvaljujući “marsovskim vjetrovima”.
Osim tih komadića, pronašli su mreže, srušene svemirske letjelice, aluminijske točkove i još mnogo toga.
– Kada zbrojite masu svih svemirskih letjelica koje su ikada poslate na Mars, dobijete oko 9.979 kilograma. Oduzmite težinu trenutno operativnog broda na površini (2.860 kilograma), i ostaje vam 7.119 kilograma ostataka na Marsu – dodao je Kilic.
Istakao je da je glavna briga naučnika u vezi sa otpadom na Marsu rizik koji ono predstavlja za sadašnje i buduće misije.
– Timovi Perseverancea dokumentiraju sve ostatke koje pronađu i provjeravaju da li bi bilo koji od njih mogao kontaminirati uzorke koje rover prikuplja – rekao je Kilic za The Conversation.
Inženjeri su također razmatrali da li bi se Perseverance mogao zapetljati u krhotine od slijetanja, ali su zaključili da je rizik nizak.
The Conversation