Svjetski dan zaštite okoliša u Kaknju: KICK i Alternative dali svoj doprinos

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se 5. juna, a ovogodišnja tema posvećena je obnovi ekosistema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, zazelenimo naše gradove i omogućimo im oporavak jer urbano planiranje nikako ne smije davati prednost betonizaciji na račun širenja, očuvanja i promicanja zelenih površina, kazali su iz KICK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

  • Mi u Kicku i Alternativi danas smo zalijevali naših 37 stabala koje smo zasadili na javnim površinama i otrgnuli ih od zapuštenosti.


Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. juna na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

Obilježavanjem Dana zaštite okoliša širom svijeta, Program Ujedinjenih naroda za okoliš nastoji istaknuti glavne okolišne probleme i omogućiti svima da shvate svoju vlastitu ulogu i odgovornost u razmišljanju i djelovanju s ciljem održivog razvoja našeg okoliša.

Znate li:

  • jedno od sedmero ljudi u svijetu odlazi u krevet gladno
  • više od 20.000 djece mlađe od pet godina umire svakoga dana od gladi
  • za proizvodnju samo jedne litre mlijeka potrebno je 1.000 litara vode
  • za proizvodnju jednog hamburgera potrebno je 16.000 litara vode za prehranu životinje iz čijeg se mesa on radi
  • 25% svjetske proizvodnje hrane odvija se na nastanjenom dijelu naše planete za što se koristi 70% izvora pitke vode.
  • proizvodnja hrane uništava 80% šumskog pokrova u svijetu te uzrokuje stvaranje i emisiju 30%stakleničkih plinova, najvećeg krivca za gubitak bioraznolikosti i promjene kvalitete zemlje za uzgoj hrane.

Čak jedna trećina proizvedene hrane završi kao otpad. Za to smo uzalud iskoristili sve resurse koji su nam bili potrebni za njenu proizvodnju, ljudski rad, vodu, zemlju, gnojiva ali i gorivo iz transporta, kojim hranu donosimo do naših dućana i tržnica.

Svako može pomoći. Donošenje smislenih odluka pri kupovini hrane, ali i dobro upravljanje vlastitom smočnicom, jedan je od načina kako možemo dati vlastiti doprinos.

Odabir organske hrane, u čijoj se proizvodnji ne koriste kemikalije, zatim odabir lokalno uzgojene hrane koja na putu do tržnice nije prošla pola svijeta i time doprinijela povećanju ispuštanja stakleničkih plinova doprinose rješavanju ovog problema.

Planiranjem kupnje i obroka te pametnim korištenjem hladnjaka i zamrzivača za spremanje viška hrane možemo doći korak bliže ka smanjenju stvaranja otpada od hrane.

Mislite prilikom planiranja obroka i kupnje namirnica. Pripremajte i jedite dnevne količine hrane koje su dovoljne za vas i vaše ukućane. Na taj način štedite, ne samo vrijeme, već i novac kojim namirnice kupujete.

Sve to radite za vlastito zdravlje, zdravlje svojih najmilijih i naše planete!

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE