Svjetska nestašica suncokretovog ulja

Sukob u Ukrajini izazvao je deficit suncokretovog ulja na svjetskom tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obustavljena je prerada suncokretovog sjemena, ali i izvoz, što utiče na obim isporuke. Kako je nedavno objavio portal Agroklub, ta zemlja je, inače, veliki proizvođač ulja i zajedno s Rusijom pokriva oko 80 posto globalnog tržišta.

Mađarska je još ranije zabranila izvoz sjemena suncokreta, dok je Vlada Sjeverne Makedonije, u sklopu mjera za zaštitu standarda stanovništva, takođe obustavila plasman ulja na druga tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, svjetski mediji prenose da je stopiranje izvoza iz crnomorskih luka dovelo do smanjenja njegove upotrebe i povećanja potražnje za drugim biljnim uljima (repičinim, sojinim, palminim i kukuruznim). Međutim, zamjena će biti upitna zbog ograničene ponude, navodi “Oilworld”.

EU je uvezla 1,52 miliona tona ukrajinskog suncokretovog ulja u periodu oktobar–decembar 2021. To je manje u odnosu na 2,16 miliona tona u istom periodu 2020. godine. Međutim, ono je činilo 86 posto ukupne isporuke te robe u EU.

Globalno tržište ne može da nadomjesti ovaj gubitak od 1,2 do 1,3 miliona tona mjesečno bez znatnog smanjenja potrošnje ulja i masti. Sankcije Rusiji su dodatno doprinijele vrtoglavom rastu cijena sačme od uljane repice u Evropi.

Rusija je do sada činila više od trećine uvoza te stočne hrane u EU. Portal prenosi da je Argentina u EU izvezla samo 10.000 tona suncokretovog ulja. U toj zemlji je 2. marta krenula žetva i požnjeveno je oko 1,64 miliona tona sjemena na 30 posto zasijanih površina.

Iako je cijena argentinskog suncokretovog ulja porasla, u prvoj nedjelji marta, njihova je ponuda ograničena, a izvoz može da dostigne u najboljem slučaju 0,8 miliona tona u periodu januar–septembar 2022, što je povećanje od 0,1 milion tona u odnosu na isti period prethodne godine.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE