Sparsi slavili na teškom gostovanju u Kaknju

Derbi 18. kola košarkaškog prvenstva naše zemlje za muškarce u Kaknju su odigrali domaćin KK Kakanj i OKK Spars. Uspješniji su bili gosti, koji su tako savladali jednu od najozbiljnijih prepreka u regularnom dijelu sezone. Konačan rezultat glasio je 73-64 za Sparse. KK Kakanj ove sezone igra sjajnu košarku i neće biti nikakvo iznenađenje ako se ova ekipa uspije plasirati u Ligu 6 za prvaka Bosne i Hercegovine. 5 kola prije kraja, Kakanj je zauzimao 4. mjesto u prvenstvu i imao je izgledne šanse da se domogne jedne od pozicija koje će mu omogućiti borbu za plasman u doigravanje za prvaka BiH.

Ipak, Kakanjci su večeras imali najteži ispit pred svojom publikom, jer im je u goste došao OKK Spars, lider na tabeli i jedan od najvećih favorita za osvajanje naslova prvaka BiH.

Spars je u dosadašnjem dijelu sezone doživio tek jedan poraz, pa je bilo jasno i da u večerašnji duel ulaze kao favoriti, no također je bilo jasno da sa žilavim domaćinima neće lako izaći na kraj, jer je Kakanj ove sezone zabilježio neke zaista sjajne pobjede.

Već samo otvorenje susreta pokazalo je da Sparsima neće biti lako. Kakanj je poveo 4-0, potom i 6-2, a iako su se Sparsi u više navrata uspjeli približiti domaćinu, nisu nikako u toku cijele prve četvrtine uspjeli ni da izjednače. Umjesto toga, kako se prvi dio utakmice bližio kraju, domaća ekipa je blago podizala svoj nivo igre, pa je okončala četvrtinu vodstvom od 19-11.

Druga četvrtina je počela dosta izjednačenom košarkom, a razlika je uglavnom bila do 6 poena u korist Kaknja. Sparsi su konstantno držali priključak, no nisu uspijevali da smanje prednost domaćih. Tako je bilo sve do 5 i po minuta prije kraja četvrtine, kada Kakanj pri rezultatu 26-20 pravi brzu seriju od 5-0 i unutar samo minute po prvi put dolazi do dvocifrene prednosti. Rezultat je bio 31-20. Razliku je Kakanj iznenađujuće dobro čuvao do same završnice poluvremena. Bilo je 35-25 kada je Mirza Bulić desetak sekundi do poluvremena pogodio trojku za goste, čime je postavio rezultat poluvremena od 35-28 za Kakanj.

Treća četvrtina je u igri Sparsa pokazala sve ono zbog čega sa pravom pretenduju ove sezone na naslov prvaka Bosne i Hercegovine. Brza i fleksibilna igra u napadu, snažan pritisak na protivnike i iznuđivanje brojnih grešaka, mnoštvo dobro uigranih kombinacija, ali i individualnih poteza doprinijeli su da Sparsi za kratko vrijeme prelome svoje večerašnje protivnike. U 6. minuti treće četvrtine Sparsi su već došli do izjednačenja. Rezultat je bio 44-44. U narednih par minuta se igrala prilično izjednačena košarka, sve dok Sparsi nisu došli do vodstva od 52-49. To je bio prelomni momenat utakmice, jer u njenom nastavku, domaća ekipa nije uspjela da se vrati. Do kraja četvrtine, Sparsi su svoju prednost blago i povećali, pa se u posljednju četvrtinu ušlo rezultatom 58-53.

Kakanj je pogodio na samom otvorenju četvrte četvrtine za 58-55, ali to je sve što čime su oni doprinijeli zanimljivosti susreta u njegovih posljednjih 10 minuta. Preko 6 minuta igre, domaći nisu postigli niti jedan poen, a Sparsi su takve poklone naučili koristiti. Lagano su uvećavali svoju prednost, da bi ona dostigla maksimalnih 66-55 5 i po minuta do kraja susreta. Time je Spars osigurao da bez mnogo nervoze privede utakmicu kraju, iako su i sami imali dugu seriju bez postizanja poena. Meč je okončan pobjedom gostiju od 73-64.

Najefikasniji u redovima Sparsa večeras je bio Đoko Šalić. Postigao je 18 poena, uz 7 skokova i 2 asistencije. Sada je već prilično jasno da će Đoko do kraja sezone igrati jako značajnu ulogu u svojoj ekipi, jer je ušao u jako dobru seriju utakmica, a sigurno je da u njegovom klubu priželjkuju nastavak njegove uspješne forme. Još jednu dobru partiju pružio je i Mirza Bulić sa 14 poena, 4 skoka i asistencijom. Osim njih dvojice, iskazao se i Adi Zahiragić sa 9 poena, 5 skokova i 4 asistencije te Igor Josipović sa 9 poena i 4 skoka.

U redovima domaćih, daleko bolji od ostalih bio je Obrad Tomić sa učinkom od 23 poena i 9 skokova.