Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Rekordna proizvodnja uglja, ali i gubici: Troškovi za pola godine porasli za skoro šest miliona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rudnik mrkog uglja Banovići ostvaruje izuzetnu proizvodnju uglja, međutim, zbog povećanih troškova u gubitku je za gotovo šest miliona maraka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rudari Rudnika mrkog uglja Banovići proizveli su milionitu tonu uglja pet dana ranije nego prošle godine, što obećava ispunjavanje plana proizvodnje u ovoj godini. Međutim, loše prilike na svjetskom tržištu i povećanje ulaznih parametara u proizvodnji uglja doveli su do toga da RMU Banovići u prvih šest mjeseci ove godine već bilježi finansijski gubitak od oko 6 miliona KM. U istom razdoblju 2021. godine gubitak RMU Banovići je iznosio oko 5,7 miliona KM.

Velike probleme uzrokovao je raniji požar u jami, zbog čega su rudari bili primorani iskopavati lošiji ugalj, te ga prodavati po nižoj cijeni

Kako je kazao direktor rudnika Elvir Salihović za Oslobodjenje.ba, bez enormnih poskupljenja energenata, električne energije, ali i radne snage, pozitivno poslovanje bi već bilo garantovano.

– Troškovi energije i goriva u proteklih šest mjeseci su veći za pet miliona i 920 hiljada KM. Uz to, povećani su troškovi za sirovine i materijale od 1,2 miliona KM, a od aprila imamo i novi kolektivni ugovor sa zaposlenima, što je značilo povećanje stavke za plate od 3,5 miliona KM. Iako smo imali fiksne ugovore sa kupcima uglja, uspjeli smo korigovati cijenu, jer u suprotnom ne bismo uopšte mogli poslovati, ispričao je Salihović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rudnik godišnje, prema planu poslovanja i eksploatacije, smije iskopati oko 1,6 miliona tona uglja i sve preko te količine dugoročno bi ugrozilo njegovo poslovanje. Uprkos tome, rudnik ima ogroman pritisak za većom proizvodnjom uglja.

– Traže se velike količine uglja iz Češke, Poljske, Mađarske. Čak i Njemačke. Možemo povećati proizvodnju za malo ispod pet posto i to možemo plasirati novim kupcima, ali ne više, tako da bismo na ova tržišta mogli plasirati dodatnih oko 20 hiljada tona uglja, dodaje Salihović, piše Oslobodjenje.ba.

- Marketing -