Mostarsko sunce sjaji iznad Magreba: Bravo Vahide!

Fudbalska reprezentacija Alžira kao jedna od najvećih senzacija Svjetskog prvenstva u Brazilu, igrat će u osmini finala najuglednijeg fudbalskog takmičenja na planeti.

Pustinjske lisice pod vodstvom bosanskohercegovačkog stručnjaka Vahida Halilhodžiča kreirala je još jednu senzaciju eliminisanvši iz grupe H favorizovanu Rusiju. U direktnom obračunu večeras je bilo 1:1, sasvim dovoljno simpatičnoj afričkoj selekciji da prođe dalje.

Rusi su bolje otvorili meč. Već u šestoj minuti Aleksandr Kokorin zabio je lijep gol glavom i diveo svoj tim u vodstvo. Zaigrali su, potom, izabranici Fabija Capella italijanski, branili su se i prijetili iz kontranapada, dok je Alžir najopasniji bio iz prekida.

Oba sastava otvoreno su krenuli u nastavak meča. Nakon nekoliko dobrih prilika na obje strane, stigao je 60. minut dvoboja. Prekid, sjajan ubačaj, greška golmana Igora Akinfeeva i pogodak Islama Slimanija. Alžir je stigao do željenog rezultata – remija.

Uslijedilo je teških pola sata igre živaca. Nervozno je po ”svome prostoru” kružio Halilhodžić, Capello je hladno posmatrao meč koji do kraja nije ponudio promjenu rezultata. Ostalo je 1:1. Uz pobjedu Belgije nad Južnom Korejom u drugoj utakmici grupe H, Alžirci idu dalje. Uz Kostariku, najveće su iznenađenje Mundijala.

U osmini finala igrat će protiv Njemačke, dok će Belgija snage odmjeriti sa Sjedinjenim Američkim Državama.