Liverpool u finalu, Džeko se osmim golom oprostio od Lige prvaka

Fudbaleri Liverpoola bit će protivnik Real Madridu 26. maja u Kievu u finalu Lige prvaka. Redsi su večeras u revanšu polufinala protiv Rome poraženi sa 4:2 što im je bilo dovoljno da izbore osmi nastup u finalu najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja.
Na prvo uzbuđenje na Olimpicu se nije dugo čekalo. Prije isteka prve minute Edin Džeko našao se u situaciji pred golom gostiju, ali ga je odbrana gostiju spriječila da bolje šutira iz ove prilike.

U 9. minuti navijači Rome su bili u šoku. Loše dodavanje Radje Nainggolana presjekao je Firmino. Brazilac je uposlio Sadio Manea, a Senegalac je rutinski matirao Alissona Beckera za veliko slavlje u sektoru Olimpijskog stadiona u Rimu na kojem su bili smješteni navijači Redsa.

Samo sedam minuta kasnije Dejan Lovren želio je otkloniti opasnost pred svojim golom, ali je pri ispucavanju lopte pogodio Jamesa Milnera u glavu, a lopta se od najboljeg asistenta u ovoj sezoni Lige prvaka odbila u mrežu njegove ekipe.

U 25. minuti gosti su ponovo vodili. Lopta je nakon zračnog duela Džeke i Van Dijka stigla do Wijnalduma, koji je pogodio ta 1:2.

Tada je činilo kao da se Roma predala, da je fudbalerima domaćeg tima nedostajao voljni moment. Kako su izabranici Eusebija Di Francesca igrali u prvih 45 govori da nisu uputili udarac u okvir gola.

Ipak, nastavak je donio bolju igru Rome. Poslije svega šest minuta u drugom poluvremenu Vučica je izjednačila. Strijelac je bio kapoten fudbalske reprezentacije BiH Edin Džeko. Za Dijamanta je ovo bio osmi ovosezonski pogodak u Ligi prvaka.

Mogao je nekoliko minuta ranije Damir Skomina mirna srca pokazati na bijelu tačku nakon starta Kariusa nad Džekom, da njegov linijski asistent nije signalizirao nepostojeći ofsajd.

To nije bila jedina sudijska greška. Mnogo krupnija uslijedila je u 63. minuti kada je Alexander Arnold bukvalno izblokirao rukom udarac El Shaarawyja, no Skomina se nije oglasio. Možda se ništa ne bi promijenilo, ali jasno je da se i pojedine evropske sudije bez mnogo razloga dižu u zvijezde, a očito je da to nisu.

Roma je sve karte bacila u napad, bila su joj potrebna tri gola za produžetke. Iako su Džeko i saigrači do kraja uspjeli kreirati još nekoliko ozbiljnih šansi. Rimljani su po svemu prikazanom zaslužili nanijeti Liverpoolu prvi poraz u ovoj sezoni Lige prvaka, na kraju su to uspjeli golom Radje Nainggolana u 86. minuti utakmice.

U trećoj minuti sudijek nadoknade Nainggolan je sa bijele tačke zakucao penal nakon igranja rukom Klavana, iako je onaj iz 63. minute bio mnogo očitiji.

Uprvoj prvom porazu u ovoj sezoni Redsi su izborili svoje deseto finale najvećeg evropskog klupskog takmičenja u kojem će igrati protiv Reala 26. maja i Kievu.