Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Internet prevare: Tražili ljubav, našli prevarante i platili 133 miliona dolara

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki FBI je objavio da je ove godine zabilježen rekordan broj prevara na internetu, među kojima su najskuplje bile one romatnične prirode, piše portal ZDnet, a prenosi Biznis i finansije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvih sedam mjeseci 2021. mnoštvo Amerikanaca koji su na internetu tragali za ljubavlju, umjesto na osobu svog života, nabasalo je na – prevarante. Za taj period oni su prijavili gubitak od 133 miliona dolara, mada se procjenjuje da je on bio znatno veći.

Osjećaja stida i straha

Naime, FBI-evom Centru za žalbe na sajber kriminal tada je prijavljeno 1.800 slučajeva u kojima su žrtve slale novac drugoj osobi, za koju se ispostavilo da je prevarant, piše ZDnet.

Pitanje je međutim, kako prenosi Biznis i finansije, koliko je takvih prevara ostalo sakriveno od policije i istražitelja jer ih žrtve nisu prijavile, iz osjećaja stida, straha ili nekog drugog razloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da je prošle godine broj “romantičnih prevara” porastao za 50 odsto u odnosu na 2019. a da je i ove godine zabilježen sličan trend.

Žrtve ovakvih prevara su, kako navodi portal – najčešće žene starije od 50 godina, koje stupaju u kontakt sa udvaračima na sajtovima za upoznavanje i društvenim mrežama.

Oni ih jedno vrijeme obasipaju pažnjom, i kada konačno steknu njihovo poverenje, počinju da razmjenjuju sa njima eksplicitne fotografije ili informacije kojima bi mogli ubuduće da iznuđuju novac. Kada dođu u posed materijala za ucjenjivanje, tek onda uspevaju da naplate svoj trud. Nekada traže samo novac, a nekada koriste svoje žrtve kao “mule” odnosno kao posrednika u pranju novca.

Iz FBI-a kažu da su stariji ljudi tokom pandemije bili najčešće žrtve ovakvih prevara jer prevaranti iskorišćavaju njihovu usamljenost i izolovanost. Međutim, i ostali ljudi, posebno oni koji su odvojeni od porodice ili je nemaju, su skloni da upadnu u ovu zamku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjera radi, pripadnici američke vojske, koji se često na putovanjima osjećaju usamljeno, su između 2017. i 2021. godine izgubili 92 miliona dolara na romantične prevare.

Sumnjiva ulaganja

Osim ljubavnih, kriminalcima se isplate i biznis prevare.

Oni od svojih žrtava, pošto steknu njihovo povjerenje, često traže novac na sve sofisticiranije načine. Na primjer, obećavaju im unosna ulaganja u kriptovalute, i veliku zaradu na tome.

Kako kažu iz Federalnog istražnog biroa (FBI), oni često svojim žrtvama nude linkove do određenih sajtova preko kojih se navodno investira. Zatim žrtva uloži nešto malo novca, pa zaista povrati mali iznos, i tako stekne povjerenje u prevaranta. Potom počinje da ulaže “na veliko”, međutim ta sredstva gotovo nikada ne dobije nazad.

- Marketing -