EURO 2016: Hrvati poslali Španiju na Italiju!

Reprezentacije Hrvatske savladala je Španiju 2:1 (1:1) u posljednjem kolu grupe D i tako poslala dvostrukog uzastopnog prvaka Evrope na Italiju u osmini finala.

Junak pobjede Hrvatske bio je Ivan Perišć, golom iz kontre u 87. minutu.

Osim težeg posla u prvoj rundi nokaut faze, ‘Crvena furija’ se poslije poraza , prvog na EURO takmičenjima poslije 14 mečeva, sada nalazi u istoj polovini ‘kostura’ sa Njemcima, Englezima i Francuzima.

Ništa nije nagovještavalo ovakav razvoj stvari u Bordou, pošto jeÁlvaro Morata već u sedmoj minuti krunisao sjajnu akciju svog tima za vođstvo. Međutim, Hrvati nisu paničili, nastavili su da igraju svoju igru, iako bez pet standarnih igrača, da bi im izjednačenje donijeo Nikola Kalinić u posljednjim trenucima prvog poluvremena.

‘Vatreni’ su uspjeli da izjednače u pravom trenutku, a strijelac je bio Nikola Kalinić. Perišić je ubacio loptu u kazneni prostor, a na prvoj stativi najspretniji je bio Kalinić koji je spoljnim dijelom stopala proslijedio u mrežu. Bio je to prvi gol koji je Španija primila na EP poslije 734 minuta.

Velikih uzbuđenja bilo je i u drugom poluvremenu, a naročito u 72. minutu kada Španija nije iskoristila jedanaesterac.

Šime Vrsaljko je oborio Silvu, a sudija je prestrogo pokazao na bijelu tačku. Loptu je potom uzeo Sergio Ramos, šutirao je po sredini gola, ali je Danijel Subašić odbranio taj udarac. Ulogu u cijeloj priči imao je i povrijeđeni Luka Modrić, koji je preko kapitena Darija Srne sugerisao golmanu Monaka gdje će njegov saigrač iz madridskog Reala šutirati.

Zaigrali su Španci opreznije poslije promašenog penala, u namjeri da sačuvaju remi i prvo mjesto, ali ih je jedan trenutak koštao i te kako. Odigrali su Hrvati munjevitu kontru po lijevom boku u 87. minutu, Ivan Rakitić je produžio loptu do Ivana Perišića, a ovaj je smjestio u bliži ugao, iskoristivši loše postavljanje golmana Španije za veliki trijumf svog tima.

U istom terminu, Turska je u Lansu savladala Češku 2:0 (1:0), golovima Buruka Jilmaza u 10. i Ozana Tufana u 65. minutu i tako došla u poziciju koja ih vodi u osminu finala, kao jednu od četiri najbolje trećeplasirane selekcije. Ipak, moraće da sačekaju rezultate u preostale tri grupe jer Portugal i Švedska i dalje mogu da ih ugroze.

U popodnevnom terminu vidjeli smo minimalne trijumfe Njemačke i Poljske.