BiH 3:4 Belgija: Reprezentaciju BiH ipak nećemo gledati na Svjetskom prvenstvu u Rusiji

Utakmica devetog kola grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo između reprezentacije  Bosne i Hercegovine i Belgije odigrana je večeras na stadionu Grbavica u Sarajevu.

Ovo je bio osmi duel BiH i Belgije. Obje ekipe su zabilježile po tri pobjede, dok je jedan susret završen bez pobjednika. Našoj reprezentaciji je bila potrebna pobjeda nad Belgijom   da bi ostala u utrci za baraž Svjetskog prvenstva.

Veliki optimizam i odlučnost na press konferenciji prije utakmice od strane naše reprezentacije budila je nadu za pobjedom, ali Thomas Meunier doveo je Belgiju u vodstvo već u 4. minuti utakmice. Belgijanci su od početka uzeli posjed lopte, a iz takve igre već na samom početku postigli su pogodak.

Hazard je odigrao povratnu loptu, a desni bek PSG-a bio na pravom mjestu te doveo Belgiju u vodstvo protiv Bosne i Hercegovine.

U 28. minutu povrijedio se Fellaini, kojeg je zamijenio Dendoncker. Samo minutu kasnije  Sead Kolašinac uposlio je Edina Džeku koji je iz peterca pronašao Medunjanina na drugoj strani, a Medunjanin je tu šansu iskoristio i ubacio loptu u prazan gol za 1:1.

Bosna i Hercegovina se vratila u igru, samopouzdanje je poraslo, navijači su sve glasniji i glasniji. Dodatna energija nakon izjednačenja te podrške dvanaestog igrača dovela je do  majstorskog pogotka Edina Višće  u 39 za 2:1.  Vertonghen je katastrofalno pogriješio, a Višća je to iskoristio i kroz noge matirao Courtoisa.

Do kraja prvog poluvremena Belgija je povećala pritisak na našu reprezentaciju te je Begović dva puta spasio našu mrežu fantastičnim odbranama! Najprije je odbranio Batshuayiju, a potom i Vermaelenu!

Nakon završenog prvog poluvremena igrači reprezentacije BiH odlaze na zasluženi odmor.

U drugom poluvremenu prvu šansu kreirao je Medunjanin kada je zaprijetio iskosa sa desne strane, međutim neprecizno. Nakon dva kornera za Belgiju odbrana naše reprezentacije pokazala se sigurnom.

Ipak u 59’  primili smo pogodak za 2:2. Carrasco je najprije s lahkoćom prošao Kolašinca, a potom i Šunjića nakon čega je šutirao, a Begović je veoma loše reagovao i odbio loptu na koju je natrčao Batshuayi i poslao je u mrežu za 2:2.

Baždarević uvodi promjene pa tako Muhamed Bešić izlazi a Mato Jajalo ulazi.

Nažalost nije dugo trebalo Belgijancima  pa su već u 68. minuti  poveli  sa 3:2. Vertonghen je iskoristio veliku grešku naše odbrane nakon kornera i poslao loptu u mrežu.

Selektor naše reprezentacije ponovo pravi promjene u sastavu  tako što ubacuje Hajrovića umjesto Edina Višće, strijelca drugog gola za našu reprezentaciju.

Belgija ne prestaje sa pristikom, stvaraju dvije nove prilike. Najprije je Begović sjajno odbranio Batshuayiju u situaciji jedan na jedan, a potom je Hazard promašio gol iz peterca.

U 74. minuti dolazi do izmjene ponovo u našoj reprezentaciji izlaskom Harisa Medunjanina a kojeg je zamijenio Ibišević.

U 82. minuti Đumić postiže svoj prvi pogodak nastupajući za našu reprezentaciju te donosi radost u naše redove, rezultat je 3:3.

Ali euforija nije dugo trajala, u nastavku akcije Carrasco postiže pogodak za 4:3 nakon još jedne amaterske reakcije naše odbrane.

Do kraja utakmice Belgija je napravila izmjenu, Carrasca zamijenio je Chadli.
Sudija je produžio utakmicu za dodatne tri minute nadoknade. Međutim ništa značajno se nije desilo.

Ovom utakmicom Reprezentacija BiH se oprostila sa šansom za nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.