Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Bankari otkrili gdje leži bogatstvo svijeta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Standardno mjerilo veličine neke ekonomije je bruto domaći proizvod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On pokazuje koliko je u jednoj godini i u pojedinoj zemlji u godinu dana napravljeno, uloženo i ušteđeno, no nije najbolji pokazatelj toga koliko su stvarno bogati građani neke zemlje.

Statistika bogatstva domaćinstava puno bolje pokazuje koliko su novca građani uspjeli uštedjeti i uložiti. Tim su se pokazateljem bavili u švicarskoj banci Credit Suisse u sklopu godišnjeg izvještaja Global Wealth Report, a on pokazuje da su Amerikanci i Kinezi bogati koliko i ostatak svijeta zajedno, piše tportal.hr.

Građani Sjedinjenih Američkih Država imaju imovinu tešku nevjerojatnih 145 biliona dolara, što je više od trećine bogatstva cijelog svijeta.

Drugo mjesto s imovinom od 85 biliona dolara drže Kinezi, što odgovara udjelu od 18 posto svjetskog bogatstva, a na trećem mjestu su njihovi susjedi Japanci jer u novcu, nekretninama i vrijednosnim papirima imaju ‘tek’ 25 biliona dolara, što je 5,5 posto svjetske imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek od četvrtog mjesta kreću evropske zemlje: Njemačka sa 17,5 biliona dolara, Ujedinjeno Kraljevstvo sa 16,3 biliona dolara i Francuska sa 16,2 biliona dolara. Za vrat im puše Indija s 14,2 biliona dolara i može se očekivati da će ta zemlja u nadolazećim godinama zbog snažnog gospodarstva i niske faze razvoja prestići Europljane.

Na osmom su mjestu Kanađani s 12,4 biliona dolara imovine, pa Talijani s 11,5 biliona dolara, a listu TOP 10 zatvaraju Australci s imovinom teškom 10,6 biliona dolara.

Dok se cijeli svijet bavi ruskom invazijom na Ukrajinu, švicarski bankari u izvještaju jedva da spominju Rusiju, navodeći tek da prosječna imovina ruskog kućanstva u protekloj godini iznosi oko 6.300 dolara.

Poređenja radi, prosječna imovina Amerikanca vrijedi više od 100.000 dolara, a Nijemca 60.000 dolara.

- Marketing -