Povodom 27. godišnjice formiranja kakanjske 309.brdske brigade Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, danas je u Gradskom spomen-parku u Kaknju upriličeno polaganje cvijeća na Spomen-obilježje šehidima i poginulim borcima Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995.godina i Spomen-obilježje palim borcima Narodnooslobodilačkog antifašističkog rata 1941-1945.
Prisutnima u Gradskom spomen-parku obratili su se prvi komandant 309. brdske brigade, komandant jednog od bataljona 309. bbr i načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević.
- U kolektivnoj svijesti Kakanjaca mora biti uvijek prisutna činjenica da je 309. brdska brigada branila granice Kaknja i kakanjski narod, starce, žene i djecu od prodora neprijatelja iz pravca Vozuće prema Ponijerima, te iz pravca Busovače prema Kaćunima i dalje prema Kaknju – kazao je Bajtarević ranije i dodao:
- Nove generacije moraju znati da je 309. brdska brigada glavni razlog zašto na svu sreću na kakanjskom prostoru nisu u djelo provedene politike uspostave suludih velikodržavnih ideja podjele BiH kroz formiranje paradržavnih tvorevina.
Jedna od prvih i najpožrtvovanijih brigada Trećeg korpusa Armije R BiH, kakanjska 309. brdska brigada, formirana je 5. januara 1993. godine.
Brigada je po formaciji imala oko 2.400 boraca i starješina razmještenih u tri brdska bataljona, mMB četu, larb PVO, idč, čVP, inž. četu i logističku četu.
Brigada je učestvovala u borbenim dejstvima na najtežim ratištima.
Početkom oktobra 1994. godine formirana je 329. brdska brigada u čiji sastav su sa svojim ljudstvom, naoružanjem i vojnom opremom ušle dotadašnje kakanjske brigade, 309.brdska brigada i 311.lahka brigada 3. korpusa A RBiH. Prethodno je iz sastava ovih brigada izdvojen dio ljudstva, naoružanja i vojne opreme od kojih je formiran 3. manevarski bataljon Kakanj.
Ujedinjenjem brigada omogućeno je kvalitetnije logističko snabdijevanje jedne brigade, a povećana je i borbena efikasnost.