Zrinjski odbranio titulu: Željo sezonu okončao pobjedom, Sarajevo porazom

Fudbaleri Zrinjskog osvojili su petu titulu prvaka Bosne i Hercegovine nakon što su u posljednjem kolu Lige za prvaka s uvjerljivih 3:0 porazili ekipu tuzlanske Slobode.

Plemići nisu ništa željeli prepustiti slučaju pa su već 12. minuti poveli golom Nemanje Bilbije. Uprkos ranom vodstvo tim Blaža Sliškovića nije odustajao od svoje taktike. Nisu čuvali rezultat, već su igrali ofanzivno i za gol više. Kao plod takve igre stigao je i drugi pogodak Bilbije, koji je u 45. minuti udvostručio vodstvo Plemića.

Tačku na “i” u susretu Pod Bijelim brijegom stavio je Jasmin Mešanović, koji je pogotkom iz 59. minute utakmice postavio konačnih 3:0, i tako donio Zrinjskom petu titulu prvaka BiH.

Da je Željo van takmičarske forme u finišu sezone potvrdila je i utakmica protiv Radnika na Grbavici u kojoj su izabranici Slavka Petrovića u sudijskoj naoknadi stigli do pobjede nad timom iz Bijeljine (2:1).

Radnik je već u 15. minuti, golom Demira Pece, na Grbavici protiv Željezničara. Bio je to treći pogodak u ovoj sezoni za mladog fudbalera. Igrači Željezničara mogli su do izjednačenja u 27. minuti susreta. Zajko Zeba je odličnom loptom uposlio Miroslava Stevanovića, koji je odigrao jako lijep pas u sredinu, ali tamo se, nakon što do lopte nije uspio doći Ivan Lendrić, nije najbolje snašao ni njegov imenjak Ivan Crnov. Crnov je iz odlične pozicije šutirao, ali nije uspio pogoditi mrežu Radnika.

Pet minuta prije kraja prvog poluvremena Željezničar je imao odličnu šansu. Zajko Zeba je odlično proigrao Ivana Lendrića, ali je udarac najboljeg strijelca PLBiH otišao pored desne stative gola Radnika pa su gosti s minimalnom otišli na poluvrijeme.

Ipak, u 56. minuti Lendrić je uspio pogoditi mrežu Radnika i tako stići do 19. prvenstvenog pogotka. No, čini se da trener Željezničara nije bio pretjerano zadovoljan nastupom i partijom Splićanina pa ga je odlučio zamijeniti u 59. minuti susreta nakon čega su uslijedile psovke napadača Plavih očito upućene srbijanskom strategu.

Radnik je na kraju mogao do punog plijena, ali je Vedran Kjosevski odbranio veliku šansu Dini Bišereviću. Za ovaj promašaj gosti iz Semberije kažnjeni su golom Gorna Zakarića u 3. minuti sudijske nadoknade za pobjedu Plavih 2:1.

U posljednjem susretu 10. kola Lige za prvaka Sarajevo je s minimalnih 1:0 poraženo na gostovanju kod Krupe, a detalj koji je odlučio utakmicu desio se u 55. minuti kada je Dujaković matirao Pavlovića.