EURO 2016 / VIDEO: Švicarska porazila Albaniju sa 1:0

Fudbaleri Švicarske pobijedili su Albaniju sa 1:0 u prvom kolu A grupe na Evropskom prvenstvu u Lensu. Pobjedu svom timu donijeo je Schär u petom minutu.

U narednom kolu Švicarska igra sa Rumunijom u srijedu u 18 sati na Parku prinčeva, a Albanija tri sata kasnije na Velodromu igra sa Francuskom.

U petak je na otvaranju Francuska savladala Rumuniju sa 2:1 u istoj grupi.

Švicarska je povela već u petom minutu poslije kornera golom Schära. Ta ekipa igrala je bolje u većem dijelu susreta, ali ni Albanija nije bila bezopasna kada se sredinom prvog dijela igre oslobodila pritiska, međutim nije uspjela da poravna rezultat. U finišu poluvremena ekipa Giovanni De Biasia ostala je bez kapitena Canae koji je zbog igranja u rukom u kaznenom prostoru dobio drugi žuti karton i morao je da napusti teren.

1564033429575c158d5d226838447680_w640

U drugom poluvremenu Albanija se dobro snalazila sa igračem manje, Švicarska je napadala, najopasniji bio je Seferović, ali golman Berisha je sjajno čuvao svoj gol. I Albanija je u nekoliko navrata imala priliku da stigne do izjednačenja, ali njeni fudbaleri nisu reagovali na pravi način kada je bilo potrebno.

Meč ove dvije ekipe zanimljiv je po tome što su čak petnaestorica igrača albanskog porijekla, a dvocifren broj njih je rođen ili je odrastao u Švicarskoj. U centru pažnje su braća Xhaka, 25-godišnji fudbaler  Taulant nastupa za Albaniju, a dvije godine mlađi Granit igra za Švicarsku.

Ovo je bio debitantski meč Albanije na Evropskom prvenstvu.