Srbija prvak svijeta u vaterpolu!

Vaterpolisti Srbije postali su svjetski šampioni pobjedom nad Hrvatskom 11:4 (2:2, 3:0, 2:2, 4:0) u finalu u Kazanju!

Srbija je po peti put postala prvak svijeta, prvi poslije 2009. godine i prvenstva u Rimu, i za nešto manje od dva mjeseca “spojila” ovu titulu sa trofejom Svjetske lige.

Ekipa Dejana Savića je u finalu nadigrala olimpijskog šampiona, a najefikasniji igrač meča je prema ocjenama bio Andrija Prlainović koji je postigao tri gola. Dva pogotka je zabilježio Miloš Ćuk, dok je za selekciju Hrvatske dva gola dao Sandro Sukno.

Vaterpolisti Hrvatske su bolje otvorili meč i iz dva napada iskoristili igrača više, zbog isključenja, preko Paula Obradovića i Antonija Petrovića poveli sa 2:0.

Nije mnogo vremena trebalo igračima Srbije da se “probude” i odgovore, pošto su izjednačili golovima Andrije Prlainovića i Dušana Mandića.

U nastavku Prlainović razigrao i poslije snažnog udarca donijeo prvo vodstvo Srbiji početkom drugog dijela igre – 3:2. “Delfini” tu nisu stali i a u strijelce su se upisali Miloš Ćuk i Filip Filipović.

Odbrana Srbije na čelu sa golmanom Branislavom Mitrovićem djelovala je čvrsto i kompaktno, a u nekoliko navrata su igrači Hrvatske pogađali okvir gola.

Najbolji hrvatski vaterpolista Sandro Sukno je koliko-toliko održavao egal u meču, postigao je dva gola.

U posljednjoj četvrtini vaterpolisti Srbije su nadigrali rivala i povećavali prednost do finalnih 11:4.

Srbija je ranije, osvajanjem Svetske lige u junu, obezbijedila direktno učešće na Olimpijskim igrama sljedeće godine u Rio de Žaneiru, a Hrvatska je to pravo stekla plasmanom u finale šampionata u Kazanju. Vizu za Rio obezbijedila je i Grčka koja je osvojila bronzanu medalju pobjedom nad Italijom 11:9.

Građani Beograda izašli su u subotu uveče na ulice i proslavili pobjedu vaterpolo reprezentacije. Doček vaterpolista, koji su osvojili titulu svjetskog šampiona, biće organizovan u nedelju u 20 časova ispred Skupštine grada Beograda.