Shaqiri hat-trickom donio Švicarskoj osminu finala,Francuska i Ekvador bez golova

Švicarci su uvjerljivo svladali Honduras u posljednjem kolu skupine E 3:0 zahvaljujući hat-tricku sjajnog Xherdana Shaqirija. U osmini finala čeka ih Argentina

Švicarska reprezentacija izborila je osminu finala Svjetskog prvenstva nakon što je u Manausu s uvjerljivih 3:0 svladala Honduras.

Momčad Ottmara Hitzfelda pobjedom u trećem kolu osigurala je drugo mjesto u skupini te okršaj s Argentinom u nokaut-fazi.

Švicarci su svladali Hondurašane na krilima sjajnog Xherdana Shaqirija, koji je zabio hat-trick što je ujedno bio drugi koji je pao na ovom Svjetskom prvenstvu ponovivši uspjeh Thomasa Müllera.

Ofenzivac Bayern Münchena riješio je pitanje pobjednika već nakon pola sata igre. Dok je Honduras prividno prijetio s većim posjedom lopte (62 posto na utakmici), Švicarska je zabijala, odnosno Shaqiri koji je Valladaresa matirao već u šestoj minuti. Nakon dodavanja Lichtsteinera Shaqiri je opalio topovski šut s ruba 16-erca s desne strane u suprotne rašlje.

Honduras je do svoje prve prilike došao u 22. minuti, no Beckeles je iz poluvoleja promašio. Kazna je ubrzo stigla, a Švicarska je na 2:0 povisila u 31. minuti. Shaqiri i Drmić odigrali su lijepu kombinaciju, a Bayernov se igrač sjurio u kazneni prostor i pogodio.

Europljani su mogli imati i veće vodstvo, no Xhaka i Drmić promašili su velike prilike do odmora.

Hondurašani su ponovo nametnuli svoj ritam u nastavku, no konkretniji su bili Švicarci. Drmić je opet bio u šansi, ali je u 57. minuti pucao u vratara, a dvije minute kasnije Shaqiri nije lobom uspio prevariti Valladaresa.

U 71. minuti Shaqiri je zabio hat-trick, a Josip Drmić mu je ponovo asistirao, ovaj put s lijeve strane. Bio je to ujedno 50. hat-trick u povijesti svjetskih prvenstava, a prvi švicarski na SP-ima nakon Josefa Hugija 1954. godine.

Vratar Benaglio je prvi ozbiljan posao imao u završnici, ali je zaustavio pokušaje Najara i Chaveza.

Shaqirija je u ovoj utakmici u mnogočemu popravio učinak Švicaraca postavši prvi igrač svoje reprezentacija, koji je zabio više od jednog gola nakon Adriana Knupa 1994. Njegov prvi gol bio je prvi Švicarske izvan 16-erca također nakon SP-a u SAD-u. Osim Švicarske skupinu prolazi i Francuska s prvog mjesta.

U drugoj utakmici ove grupe Francuska i Ekvador su podijelili bodove odigravski bez golova.