EURO 2016 / VIDEO: Bale i Robson-Kanu osigurali pobjedu protiv Slovačke

Bio je ovo po prvi put poslije tačno dvije decenije, tačnije od meča Turske i Hrvatske 1996. u Engleskoj, da uvodni meč u grupi igraju dva debitanta, a obe selekcije imaju po jednu pobjedu u međusobnim duelima.
Drugi meč grupe na programu je od 21 sat u Marseju, gdje će Englezi i Rusi odigrati jedan od derbija uvodne nedjelje.

Kao i u uvodna dva meča, nismo previše čekali na prvo uzbuđenje, pošto su veliku šansu poslije svega 180 sekundi igre imali Slovaci. Marek Hamsik je sjajno prošao, prevario je kompletnu odbranu rivala i izašao sam na Warda – uspio je da pošalje loptu pored čuvara mreže, ali je Ben Davies još bolje intervenisao i spriječio da lopta uđe u praznu mrežu.

Uslijedio je odgovor Velsa, ali se Joe Allen nije najbolje snašao u kaznenom prostoru. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije ‘Zmajevi’ su poveli. Gareth Bale izveo je slobodan udarac sa 26-27 metara u svom stilu, Matús Kozácik ostao je na krivoj nozi, a lopta je završila u daljem uglu – 1:0.

1387970306575c3d9635470690881662_w640 (1)

Velšani su amortizovali pokušaj Slovaka da odgovore, a osim nekoliko sporadičnih pokušaja u narednih dvadesetak minuta nismo vidjeli previše uzbuđenja. Slovaci su bili ti koji su imali loptu, ali nisu uspijevali konkretno da zaprijete mreži rivala.

Ništa se značajnije nije promijenilo ni u preostalih deset minuta igre, velika borba vodila se uglavnom na sredini terena, da bi Sovaci tek u posljednjih nekoliko minuta pojačali pritisak. Ipak, osim duge lopte Hamsika, na koju je Martin Skrtel zamalo zakasnio, pravih šansi nije bilo.

Sam start nastavka nije nam donijeo porast kvaliteta, nastavilo se u istom ritmu sa kraja prvog dijela igre, da bi moonotoniju razbio Robert Mak, poslije proigravanja Vladimira Weissa, ali je šutirao preko gola sa ivice kaznenog. Dvije minute kasnije ponovo je zaprijetio Bale, ovoga puta glavom na centaršut Aarona Ramseya, međutim Kozácik uspijeva da inteveniše u posljednji čas.

Na isteku 60 minuta Kozak je izvršio dvije izmjene – Michala Durisa zamijenio je Adam Nemeca, dok je Patrik Hrosovsky ustupio svoje mjesto Ondreju Dudai .

Selektor Slovaka je i te kako pogodio sa izmjenama, pošto su poslije manje od šesdeset sekundi spomenuta dva igrača učestvovala u izjednačenju.

Poslije akcije po desnom boku, Mak je poslao loptu po zemlji na ivicu penala, gde na nju nalijeće Duda i šalje je u bliži donji ugao gola Warda – 1:1.

Gol je ulio veliko samopouzdanje Slovacima koji su nastavili sa napadima u narednih nekoliko minuta, u 65. minutu Juraj Kucka zaprijetio je udarcem sa distance, Ward je odbio loptu u korner, da bi potom na sličan način zaprijetio i asistent kod prvog pogotka Mak.

Uslijedio je odgovor Velšana, kada je Ramsey šutirao glavom preko prečke, a čim su se totalno oslobodili pritiska momci Chrisa Colemana stigli su do novog vođstva – doduše uz ‘kriminalnu’ reakciju odbrane rivala.

Igrao se 81. minut, Ramsey je povukao loptu kroz sredinu i u želji da je sebi pošalje u for proslijedio do rezerviste Hal Robsona-Kanua, koji je između golmana i štopera šalje u mrežu za veliko slavlje.

Pokušali su Slovaci ponovo da se vrate, zaigrali su presing u posljednjih desetak minuta, a najveću priliku vrijednu boda propustio je Nemec, pogodivši stativu sa desetak metara razdaljine.

735468877575c39c4c98cb917033878_w640

<b>NAPOMENA:</b>Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Kakanj-x.com. Portal Kakanj-x.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Kakanj-x.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.