Na otvaranju EURO 2016: Payet “projektilom” za pobjedu domaćina

Reprezentacija Francuske savladala je Rumuniju na otvaranju Evropskog prvenstva u Francuskoj – 2:1 (0:0).

‘Galski pijetlovi’ nisu blistali na stadionu ‘Francuska’ u prijestolnici, Rumuni su sve do 89. minuta čuvali 1:1, ali je onda Dimitri Payet spektakularnim udarcem sa dvadesetak minuta donijeo veliko slavlje domaćinima.

Poslije očekivano mirnog početka, prvu šansu na meču imali su Rumuni u četvrtom minutu. Nicolae Stanciu izveo je korner, ali je Hugo Lloris uspjeo da zaustavi pokušaj Florin Andonea glavom sa svega pet metara.

Nismo dugo čekali na odgovor domaćina, Dimitri Payet poslao je udarac iz ugla također na ivicu peterca, ali je pokušaj Olivier Giroud glavom otišao pored bliže stative.

2136062588575b24b8ad7c2692970990_w640

Nastavili su Francuzi u istom ritmu, da bi veliku priliku za vođstvo propustio Antoine Griezmann u 11. minutu.

Pogba je sjajnim pasom izbacio Payeta na desno krilo, ovaj poslao oštru loptu na peterac, a napadač Atletika poslije odbijene lopte pogađa stativu sa dva metra razdaljine.

U narednih petnaestak minuta gotovo da nije bilo uzbuđenja, doduše stekao se utisak da je Victor Kassai u jednoj situaciji propustio priliku da svira faul za Rumuniju, na ivici kaznenog na desnom krilu, dok je na drugoj strani Ciprianu Tatarusanu lako ‘pokupio’ centaršut iz kornera.

Djelovalo je da do odlaska na odmor neće više biti uzbuđenja, da bi onda ponovo ‘sijevnula’ akcija domaćina po desnom krilu. I sada je Payet uputio oštru loptu po zemlji do Griezmanna, ali njegov udarac ovoga puta od noge defanzivca odlazi tik pored stative. Kassai je pokazao da je gol-aut.

Pokušali su Francuzi u preostalih pet minuta da pojačanim presingom ipak stignu do prednosti, međutim – odbrana Rumuna uvije jek bila dobro postavljena, i tokom igre i tokom prekida.

PARIS, FRANCE - JUNE 10: Olivier Giroud of France dives for the ball during the UEFA Euro 2016 Group A match between France and Romania at Stade de France on June 10, 2016 in Paris, France. (Photo by Clive Mason/Getty Images)
(Photo by Clive Mason/Getty Images)

Najviše problema pravio im je Pogba svojim dijagonalama dodavanjima, ali su i to uspijevali da zatvore pravovremenim udvajanjima. Posljednju šansu u prvom dijelu igre imao je Goroud, poslije novog kornera Payeta našao se usamljen na petercu, ali je poslao loptu preko prečke.

Drugo poluvrijeme počelo je kao i prvo – velikom prilikom za Rumune. Stancu je poslao sjajnu loptu do Stancua, koji je pobjegao čuvarima na desetak metara od gola, ali je poslije prijema na grudi volej poslao zamalo pored dalje stative.

Nastavio se slijed događaja kao sa starta meča, Giroud je dobio loptu kroz sredinu od Pogbe, ušao u kazneni i šutirao, ipak Tatarusanu je istrčao na vrijeme i spriječio njegov pokušaj.

Uvodna šansa za Rumune kao da je probudila domaćina, koji je poslije prilike napadača Arsenala imao još jednu preko Pogbe, da bi Giroud u 58. minutu uspio iz četvrte šanse da pogodi mrežu, ali pošto je prethodno napravio čist faul nad golmanom rivala.

Dimitri Payet centrirao je sa desnog boka, Giorud ostao sam na petercu, da bi prije nego što je glavom skrenuo loptu u mrežu rukom sklonio ruke Tatarusana koji bi sigurno uhvatio loptu – 1:0.

Međutim, pravda je zadovoljena već poslije osam minuta, kada je Evra oborio Stancua, a Kassai odmah pokazao na tačku. Odgovornost je preuzeo Stancu i poslao loptu u jednu, a Lorisa na drugu stranu – 1:1.

U međuvremenu, vidjeli smo dvije izmjene u timu Rumunije, odnosno jednu kod Francuza. Najprije je u 61. minutu Denis Alibek zamijenio Andonea, Nikolai Stancu ustupio je mjesto Alexandru Chipciu, dok je kod domaćina Kingsley Coman ušao umjesto Griezmanna. Francuzi su pokušali odmah da odgovore, ali bez previše uspjeha, a čak su u 75. minutu zahtijevali da sudija sada za njih dosudi penal, apsolutno bez osnova.

Didier Deschamps napravio je novu promjenu pred sam finiš susreta, pa je umjesto Pogbe ušao mlađani Anthony Martial, dok je Lordanescu reagovao ubacivanjem Gabriel Torjea umesto Popae.

Činilo se da će Rumuni izdržati i da ćemo već na startu šampionata vidjeti prvo iznenađenje, ali je onda na scenu stupio nevjerovatni Dimitri Payet. Poslije spore akcije po desnom krilu, krilni napadač West Hama dobio je loptu na dvadesetak metara od gola, namjestio je na lijevu nogu i poslao pravi projektil u dalji gornji ugao za trijumf svog tima –2:1!