Holandija s tri pobjede ide u osminu finala

Pobjedom nad Čileom (2:0) na Areni Corinthians u Sao Paulu Holandija je zadržala prvo mjesto u grupi B i igrat će najvjerovatnije protiv Hrvatske ili Meksika u osmini finala.

Holanđani i Čileanci su treće kolo dočekali bezbrižno jer su sa po dvije pobjede osigurali plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva, ostavivši iza sebe aktuelnog svjetskog prvaka Španiju.

Dosta loša igra na Corinthians Areni u prvom poluvremenu. Nije bilo pravih prilika niti većih uzbuđenja. Čile je imao blagu incijativu, ali njihovi napadi su bez problema zaustavljeni od strane holandske reprezentacije.

Ozbiljnije je zaprijetio Gutierrez u 23. minuti, no njegov udarac odlazi iznad gola. U 26. minuti Sneijder je pucao iz slobodnjaka sa oko 25 metara, ali Bravo je bio siguran. Desetak minuta kasnije Robben je ubacio iz sbodnog udarca De Vrij ne uspijeva loptu skrneuti u okvir čileanskog gola.

Najbolju šansu u prvom dijelu propustio je Robben u 40. minuti. Nakon soloprodora je pucao, ali pored gola. Lens je preko gola šutira sa 25 metara, zatim u završnici prvog dijela Holandiji prijeti Gutierrez, no ostaje 0:0.

Nadali su se Čileanci penalu u 63. minuti kada je Sanchez pao nakon dvoboja s Cillessenom, ali sudija je samo odmahnuo rukom. Zatim Sanchez opasno prijeti Oranjama, a ovi uzvraćaju preko Robbena, čiji udarac opet zaustavlja Bravo.  Depay je zamalo doveo izabranike Louisa van Gaala u vodstvo u 75. minuti kada je tukao pod samu prečku, no Bravo izbacuje u korner. I baš nakon tog kornera  Holandija dolazi do vodstva.

Samo što je ušao umjesto Sneijdera u igru, Fer je glavom loptu pospremio u mrežu Brava za treći trijumf Holandije na Mundijalu u Brazilu. Čileanci su pritisnuli gol Holandije, a onda kontra igrača u narančastim dresovima, Robben s lijeve strane prizemno ubacuje u peterac, a Depay šalje loptu u mrežu.

Holandija s prvog mjesta ide u osminu finala i igrat će najvjerovatnije protiv Hrvatske i Meksika, dok Čile ostaje na drugom mjestu i čeka ga domaćin Brazil.