EURO 2016: Vels i Engleska se plasirale u osminu finala Evropskog prvenstva

Reprezentacije Velsa i Engleske plasirale su se u osminu finala Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Velšani su odigrali jedan od najboljih mečeva na cijelom prvenstvu i razbili Rusiju 3:0 u Tuluzu, gde je moglo biti i ubjedljivije.

Tako su “Zmajevi” osvojili Grupu B ispred selekcije Engleske koja je remizirala bez golova sa Slovačkom, kojoj je dobre šanse da dalje prođe kao trećeplasirana ostavio golman Matús Kozácik.

Vels će u osmini finala igrati sa najboljim trećim timom iz grupa A, C i D. U kombinaciji su Albanija, Poljska, Sjeverna Irska, pa i Njemačka, te Hrvatska, Češka i Turska.

Rival Engleskoj u drugoj fazi takmičenja biće drugoplasirani tim iz Grupe F, trenutno je lider Mađarska sa četiri, Island i Portugal imaju po dva, a Austrija jedan bod.

Ukoliko Slovačka bude najbolji trećeplasirani tim u konkurenciji sa ekipama iz grupa A i F u osmini finala će se sastati sa pobjednikom grupe C, gdje Njemačka i Poljska dijele lidersku poziciju sa po tri boda.

Velšani su dominirali svih 90 minuta protiv izuzetno loših Rusa koji su imali samo jednu šansu, i to nakon što je golman Akinfeev ispucavanjem izbacio Dzyubau samog na Hennesseya, koji je odbranio.

Upravo je Akinfeev bio najbolji pojedinac meča jer je spriječio mnogo ubjedljiviji poraz Rusa. Velšani su više nego lako stizali do gol prilika, Bale i Ramsey su se poigravali sa defanzivcima “Zbornaje”.

Poveli su već u 11. minutu kada je Alen presjekao akciju Rusije i izbacio Ramseya samog na Akinfeeva, te koristi priliku za prvi gol poslije godinu i po dana pauze u reprezentativnom dresu.

Samo devet minuta kasnije bilo je 2:0. Opet su Velšani ukrali loptu rivalu usred kombinacije, Bale je driblao na 25 metara, lopta se odbila od jednog Rusa u kazneni do usamljenog Taylora čiji šut brani Akinfeev, ali nije uspio da zaustavi i drugi udarac poslije odbitka.

Rusi u nastavku nisu uspjeli da ugroze gol Velsa, koji je pobjedu potvrdio 23 minuta prije kraja, golom Balea nakon još jednog proigravanja iza leđa ruske odbrane, od strane Ramseya.

Daleko manje uzbuđenja bilo je u Saint-Etienneu gdje je Engleska kontrolisala meč protiv Slovaka, bila značajno opasnija, ali je izostala završnica.

Jamie Vardy je dobio šansu od prvog minuta, imao je odličnu šansu u 19. minutu, ispred sebe je imao samo golmana, ali Kozácik sjajno interveniše.

Čuvar mreže slovačkog tima je spasio svoj tim i u 33. minutu, poslije kombinacije Hendersona i Clynea po desnoj strani šutirao je Lallana sa oko 15 metara, ali Kozácik opet brani.

U drugom poluvremenu Mak nije uspio da iskoristi grešku Smallinga prilikom lošeg vraćanja lopte do Harta, a golman Citya je poslije imao posla prilikom šuta Weissa.
Pola sata prije kraja Kozácik opet blista na golu, ovaj put je dobio situaciju oči u oči sa Clyneom, da bi minutu kasnije Martin Skrtel metar od gola zaustavio loptu poslije šuta Allia.

Englezi su izvršili veliki pritisak u završnici, tražili su gol za prvo mjesto, Hodgson je uveo i Ronneya i Kanea, imao je trojicu napadača, ali je Kozácik odolio svim iskušenjima.

<b>NAPOMENA:</b>Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Kakanj-x.com. Portal Kakanj-x.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Kakanj-x.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.