Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Da li vam je poznata rečenica “Radi kao singerica”?

Zahvaljujući našim sugrađanima kvalitetno i sadržajno obogatili smo muzejske zbirke. Tako se u Muzeju Kaknja čuva šivaća mašina koja je najvjerovatnije proizvedena 1930. godine po serijskom broju koji je utisnut (EB 047557).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šivaća mašina dospjela je u Muzej Kaknja zahvaljujući našoj sugrađanki Almi Odobašić kojoj se ovom prilikom zahvaljujemo na ukazanom povjerenju. Naljepše mjesto za čuvanje uspomena je muzej i svi koji žele mogu nam pokloniti predmete koje bismo mi izlagali i predstavljali javnosti.

Kada smo već kod šivaće mašine napominjemo da je u toku upis novih polaznika na kurs krojenja i šivenja. Ne moramo ni spomenuti koliko je ovo koristan zanat, a znamo svi da je većina polaznica dobila zaposlenje u tekstilnim firmama ili rade od kuće za vlastite potrebe.

U daljem tekstu pročitajte nekoliko zanimljivosti o šivaćoj mašini Singer i preporuku za odličnu stranicu na kojoj možete provjeriti godinu proizvodnje stare singer mašine ukoliko još uvijek posjedujete jednu.

Radi se o stranici pod nazivom Mašinski kutak koja na jedinstven način upoznaje svoje posjetitelje sa šivaćim mašinama i strojevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

https://www.masinskikutak.com/2017/12/serijski-broj-singer-sivace-masine.html?m=1

Gotovo da nema osobe na svijetu koja nije čula za “Singer” a u narodu se održala ona kratka rečenica “radi k'o singerica”. Pretežno nas ova čuvena rečenica asocira na kvalitet, brzinu i dugotrajnost.

Singer Corporation je ime američke kompanije poznate po proizvodnji šivaćih mašina. Kompaniju su osnovali 1851. Isaac Merrit Singer (1811-1875) i newyorkški advokat Edward Clark (1811-1882) pod imenom I.M. Singer & Co. Današnje sjedište kompanije je La Vergne pored Nashvilla u Tennesse-u.

Sasvim slučajno 1850.god u Bostonu mu je došla na popravak šivaća mašina Lerow & Blodgett. Rastavljajući taj komplicirani mehanizam Isaac Singer je shvatio da bi šivaća mašina bila puno pouzdanija i manje kvarljiva s ravnom umjesto zakrivljenom iglom.

On je zapravo promijenio logiku, umjesto da igla prati tkaninu, kod njegove mašine je igla jednostavno išla gore dole, a tkaninu je trebalo pomicati u smjeru šava. Singer je odlučio uložiti vrijeme i novac u proizvodnju novog stroja, nakon 11 dana i 40 dolara potrošenih na izradu protutipa-rodila se prva Singer šivaća mašina. Isaac Singer patentirao je svoju prvu šivacu mašinu 1851. i zajedno sa partnerom newyorškim advokatom Edwardom Clarkom osnovao kompaniju I.M. Singer & Co.sa sjedištem u New Yorku. U samo dvije godine Singer je postala vodeća američka tvornica za proizvodnju i prodaju šivacih strojeva. Kompanija je promijenila ime u Singer Manufacturing Company 1853. i otvorila proizvodni pogon u New Yorku. Međunarodna ekspanzija Singera započela je na 2 Svjetskoj izložbi u Parizu 1855. godine, gdje je njihova mašina osvojila prvu nagradu. Iste godine otvorili su prodajni ured u Parizu i na taj način postali prva multinacionalna kompanija na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji Singer Corporation je multinacionalna kompanija koja proizvodi široku paletu proizvoda široke potrošnje, uključujući i šivace mašine (danas elektronicke). Ona je samo dio megakorporacije SVP Worldwide (Singer, Husqvarna Viking i Pfaff). Glavni konkurenti su im Brother Industries i Aisin Seiki (iz Toyota Group)…

Radno vrijeme Muzeja Kakanj: od 07:30 do 15:30 svakog radnog dana, subotom od 08:00 do 15:00h.

Ulaz je besplatan! Poklon je to od Općine Kakanj koja je za sve posjetioce obezbijedila slobodan ulaz.

Izvor: Mašinski kutak

Autor: PR Nerma Alagić

JU KSC Kakanj