Belgijanci svladali Vahin Alžir

Alžir bh. stručnjaka Vahida Halilhodžića pružio je sjajan otpor favorizovanoj Belgiji u prvoj utakmici grupe H na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.

Belgija je bila apsolutni favorit protiv Alžira, no Pustinjske lisice umalo su priredile veliku senzaciju jer je Belgija tek u nastavku uspjela da preokrene. Belgijanci jesi dominirali u posjedu lopte, konstantno napadali, no Alžirci su znali da se odbrane. Barem u prvih 70 minuta.

Prvu priliku na utakmici vidjeli smo tek u 21. minuti, kada je Witsel šutirao sa 25 metara po sredini gola, a Mbolhi odbranio. Neočekivano se lopta našla u mreži Belgijanaca u 23. minuti. Ghoulam je prošao po lijevom boku, ubacio u peterac, lopta preskočila Soudanija, da bi Vertonghen srušio Feghoulija.

Meksički sudija Marco Rodriguez nije se libio da pokaže na bijelu tačku. Feghouli je sam izveo najstrožnu kaznu i Alžir je stigao do vodstva.  Autobus Alžira je u nastavku utakmice funkcionisao dosta dobro, Belgija i Lukaku nisu pronašli način da zabiju gol do kraja prvog dijela.

U finišu prvog dijela Chadli je uspio pobjeći odbrani Alžiraca, ali je s pet metara slabo šutirao i Mbolhi je uhvatio loptu bez problema. U nastavku sve jači i jači napadi Belgijanaca, a selektor Wilmots nedovoljno spremnog Lukakua zamijenio je mladim Origijem, a u igru su još ušli Mertens i Fellaini.

Zamalo da Alžir povede 2:0 u 55. minuti, ali je udarac Medjanija glavom otišao malo pored stative gola Courtoisa. M’Bolhi spašava Alžir u 66. minuti nakon udarca mladog Origija, koji je ranije ušao u igru. Konačno su Belgijanci uspjeli zabiti u 70. minuti. De Bruyne je precizno centrirao, Fellaini glavom loptu poslao u mrežu Alžira za 1:1.

Belgijanci su svim silama napadali u nastojanju da osvoje sva tri boda do kraja, a slavlje im je donio još jedan rezervista. Hazard je proigrao Mertensa, ovaj topovskim udarcem matirao alžirskog golmana za 2:1.

U drugom susretu 1. kola grupe H večeras se sastaju Rusija i Južna Koreja.