Azzurri u sjajnoj utakmici savladali Engleze

Fudbalska reprezentacija Italija savladala je večeras u Manausu selekciju Engleske s 2:1 u susretu grupe D prvenstva svijeta u Brazilu.

Englezi su bolje otvorili meč. Raheem Sterling je imao dobar pokušaj nakon četiri minute igre, ali je lopta pogodila vanjski dio mreže. Samo minut kasnije još jedan fudbaler Liverpoola se našao u dobroj prilici. Jordan Henderson je odlično šutirao, a golman Azzurra Salvatore Sirigu dobro brani.

Uzvratila je Italija preko Candreve u 19. minuti. Čovjek kojeg već dugo vremena traže velikani evropskog fudbala šutira s preko 20 metara, ali se istakao i engleski golman Joe Hart.

Novu veliku priliku Gordi Albion propušta u 24. minuti. Danny Welbeck je prošao po desnoj strani, ušao je gotovo u srce kaznenog prostora, pokušao je uposliti saigrača u sredini, ali je Andrea Barzagli intervenisao. Italijanski defanzivac je umalo pogodio vlastitu mrežu u ovom napadu.

Sjajan meč pružile su Engleska i Italija u posljednjih 10 minuta prvog poluvremena. U ovom periodu su postignuta dva gola, a do vodstva su Azzurri stigli u 35. minuti. Claudio Marchisio je preciznim udarcem van kaznenog prostira pogodio donji desni ugao mreže Joea Harta za prednost Italije od 1:0.

Ipak, samo dvije minute kasnije Engleska je stigla do poravnanja rezultata.  Rooney je sjajno ubacio loptu s lijeve strane, a na pravom mjestu se našao Daniel Sturridge, koji je pogodio za izjednačenje rezultata na 1:1.

Italija je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena imala još dvije velike prilike. Prvo je Mario Balotelli pokušao lobovati Harta, ali je loptu s gol-linije izbacio Phil Jagielka. U nastavku napada Antonio Candreva se našao u prilici. Dobro je šutirao, a lopta je završila na stativi, te se na odmor otišlo s neriješenim rezultatom 1:1.

Daniel Sturridge je pokušajem otvorio drugo poluvrijeme, Sirgu dobro brani, a već u narednoj akciji Italija stiže do novog vodstva. Candreva je ponovo u glavnoj ulozi. Odličan centaršut je iskoristio Mario Balotelli, koji glavom loptu šalje u mrežu za prednost Italije od 2:1.

Imali su potom Italijani odličnu priliku. Wayne Rooney se dobro oslobodio čuvara, šutirao je, ali lopta je otišla pored gola. Zatim je Sirigu odbranio udarac Rossa Barkleya. Johsnon je također pokušao bez uspjeha, da bi zatim u 77. minuti Sirigu odbranio udarac Leightona Bainesa iz slobodnog udarca.

Nisu Englezi uspjeli do kraja da dođu do izjednačenja, te je Italija stigla do pobjede na otvaranju Mundijala, iako je trijumf mogao biti i uvjerljiviji da udarac Andree Pirla nije zaustavila prečka.