AIK prejak za bezidejni Željezničar

Bolji od tima sa Grbavice bio je AIK, koji je u revanšu na Friends Areni u Stockholmu slavio sa 2:0.

Oba pogotka je domaći tim postigao u drugom poluvremenu, nakon prekida, iskoristivši uspavanost odbrane gostiju.

Prvo poluvrijeme proteklo je u terenskoj nadmoći AIK-a, ali sa samo jednom pravom prilikom. Markkanen se našao u dobroj šansi u 26. minuti, ali je Finac užasno šutirao. Željo je imao mnogo prostora za brze kontranapade, ali je nedostajao završni pas kako bi se ozbiljnije zaprijetilo golu domaćih.

Iako smo u prvom dijelu vidjeli tek nekoliko prekršaja, grčki sudija Georgios Kominis je pokazao četiri javne opomene, po dvije za oba tima.

Samo što je krenulo drugo poluvrijeme, odbrana Željezničara je potpisala kapitulaciju. Nakon jednog prekida u 48. minuti kapiten AIK-a Johansson odlično skače i pogađa mrežu nemoćnog Kjosevskog za 1:0.

Nakon vodećeg gola švedskim tim je krenuo još ofanzivnije prema golu Plavih, a dvije ili tri izgledne šanse nisu pretvorili u gol, što bi stavilo tačku na meč.

U 59. minuti rezervista Thern šutira, Kjosevski brani.

Najbolju priliku za izjednačenje Željo je imao u 77. minuti, kada je golman AIK-a pogrešo procijenio let lopte i otišao u prazno. U prilici se našao Nikolić, koji je dobro šutirao, ali je jedan igrač AIK-a zaustavio loptu na liniji.

Thern je u 84. minuti imao odličan pokušaj, ali Kjosevski sjajnom paradom nije dozvolio Šveđanima da ga matiraju.

U 87. minuti srušene su sve nade Željezničara. Ponovo je prekid bio koban, a iskusni Goitom je majstorski matirao Kjosevskog.

AIK će u trećem pretkolu igrati protiv portugalske Brage, a čast bh. fudbala u Evropi sada brani Široki Brijeg.